Vernisáž se uskutečnila minulý čtvrtek a zúčastnily se jí desítky skautů z různých koutů ČR. Místo slavnostního přestřižení pásky došlo u vchodu někdejšího ubytovacího objektu v rámci tohoto bývalého vězeňského zařízení z doby totalitního režimu po únoru 1948 k symbolickému přeštípnutí ostnatého drátu.
„Dvě ze světnic onoho původně lágrového baráku se proměnily ve výstavní prostory, kde se nyní může široká veřejnost seznámit prostřednictvím 20 panelových ploch a dalších exponátů s mnoha tragickými událostmi z let komunistického režimu a četnými represivními akcemi tehdejšího potlačovacího aparátu namířenými proti organizaci Junáka a jeho členům. Cenný je seznam 779 členů Junáka, kteří prošli vazbou tajné státní bezpečnosti, vězením a někteří skončili dokonce na popravišti, včetně Vladivoje Tomka, posledního popraveného z politických důvodů v naší zemi. Ona exekuce byla vykonána 17. listopadu 1960," informoval Josef Velfl, ředitel Hornického muzea Příbram.
Na toto období zavzpomínal na vernisáži přítomný doyen českých skautů 99 letý Eduard Marek, zvaný Hroznýš, a dvaadevadesátiletý Zdeněk Zelený, s přezdívkou Káďa, jenž strávil jako politický vězeň odsouzený na 9 let za účast na ilegálním skautském hnutí 3 roky právě zde, v někdejším vězeňském zařízení Vojna.
„Káďa Zelený byl v krátkém období na konci 60. let 20. století, kdy došlo k obnovení skautské organizace, vůdce Lesní školy Junáka. Navštěvoval ji také současný duchovní rádce Old skautů Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňské diecéze, který po slavnostním otevření výstavy odsloužil mši za oběti komunistické totality," upřesnil Velfl.
Mše za oběti komunistické totality se v areálu Památníku Vojna koná pravidelně u příležitosti významného dne ČR, Dne památky obětí komunistického režimu.