Podle Mojmíra Malého ze Židovské obce v Praze se konají v regionech vzpomínkové akce při příležitosti různých událostí „Pokud se na nás samosprávy obrátí se žádostí uspořádat takovou akci, tak s nimi spolupracujeme, danou památku zpřístupníme, pošleme našeho zástupce, který se o památku stará, " říká Mojmír Malý s tím, že v tuto chvíli se nedoslechl o žádné akci k danému dni v našich regionech.


Židovských památek se ale bohužel moc nedochovalo a ty, co se podařilo uchránit, jsou často ve velmi zanedbaném stavu. Většina židovských obcí na území dnešního Česka zanikla kvůli holocaustu a také v důsledku poválečných emigračních vln. Během druhé světové války bylo nacisty vypáleno a zbořeno na sedmdesát synagog. Dodnes se jich tedy zachovalo kolem dvou stovek, židovských hřbitovů pak u nás nalezneme ani ne 400.

Po více jak dvaceti letech je například možné zavítat do židovské synagogy v březnických Lokšanech na Příbramsku, která je zhruba tři roky po opravě prostřednictvím projektu 10 hvězd čili Revitalizace židovských památek v České republice. „Oprava navázala na předchozí rekonstrukci započatou v polovině 90. let, kdy bylo nutno řešit zejména opatření proti vlhkosti," řekl Deníku koordinátor projektu Jan Kindermann.


Zároveň se památka dočkala i renovace interiéru. Součástí synagogy je expozice Židovské vzdělanosti v Českých zemích včetně zmínky o historii místní židovské komunity. Synagoga slouží také k pořádání kulturních akcí.


Přestože se všeobecně uvádí, že dnes jsou synagogy přístupné zdarma, Pavel Veselý z Židovské obce Praha říká, že žádné oslavy tohoto druhu obec neplánuje. „Spíš se připravujeme na Den židovských památek v polovině srpna, kdy opravené památky zpřístupníme lidem a zároveň prezentujeme péči o ně. To se týká i březnické synagogy," sdělil Deníku s tím, že dalším významným svátkem jsou zářijové Dny evropského kulturního dědictví.

„Ale zrovna návštěva březnické synagogy je pro ty, kteří si chtějí svátek připomenout, nejlepší způsob, jak se o židovské kultuře něco dovědět," nabádá veřejnost Mojmír Malý z Židovské obce Praha. Příbram má také židovský hřbitov. Je ale uzavřený. Podle Mojmíra Malého jsou klíče od něj ve správě příbramských technických služeb.

Příbram kdysi mívala i svou synagogu, ale místo ní stojí Tržnice. Podlehla demolici v roce 1969. Město spojilo své síly se Státním okresním archivem Příbram, Hornickým muzeem Příbram, Institutem Terezínské iniciativy a několika zainteresovanými osobami, aby při této příležitosti mohla být vydána vzpomínková publikace Synagoga v Příbrami a místní židovské obyvatelstvo.


Židovské památky jsou i na Berounsku. Poměrně mladý židovský hřbitov se nachází na samém západním okraji Berouna. Založen byl až v roce 1886 a užíval se jako jeden z mála i po druhé světové válce. Na jeho ploše ohrazené zdí se nachází zhruba 121 především novodobých náhrobků.