„V Příbrami jsme ještě nekoncertovali, takže nás čeká zdejší premiéra, na kterou se těšíme. Vedle Beethovenovy předehry Coriolan uvedeme Dvořákův violoncellový koncert h moll s Jiřím Bártou a Novosvětskou symfonii,“ uvedl ředitel filharmonie Vladislav Kvapil, kterému se ve spojení s Příbramí vybaví Vysoká, letní byt Antonína Dvořáka.

První spolupráce mezi Moravskou filharmonií a Jiřím Bártou se uskutečnila v roce 1993 v rámci španělského turné. Společně zde hráli violoncellové koncerty Antonína Dvořáka a Roberta Schumanna. Před dvěma lety představili Saint Saensův koncert a příští sezónu se chystají na Rokokové variace Čajkovského.
K Antonínu Dvořákovi, kterému je příbramský festival zasvěcen, má Vladislav Kvapil velice pozitivní vztah. „Já osobně jeho hudbu miluji a vždycky se těším na každý koncert, na kterém zazní jeho hudba. A jako Olomoučan jsem navíc hrdý na to, že Dvořák v Olomouci často dirigoval svá díla s hudebně pěveckým spolkem Žerotín, jehož se stal čestným členem. Také svou kantátu Svatá Ludmila dedikoval přímo Žerotínu a Requiem poprvé na evropské pevnině zaznělo právě v Olomouci,“ vyznal se ředitel.

Shodou okolností i v Olomouci se v těchto dnech koná Dvořákův hudební festival. Má něco s tím příbramským společného? „Neznám podrobně koncepci festivalu v Příbrami, ale předpokládám, že je ve své programové nabídce jistě pestrý a kvalitní. A samozřejmě, že nechybí díla Antonína Dvořáka. V tom si myslím, že jsou oba naše festivaly podobné,“ dodal Vladislav Kvapil.

Karel Souček