Přednášky se uskuteční v kulturně vzdělávacím centru na dole Anna od 18 hodin. Vstupné je 30 korun. První ze série přednášek se koná ve čtvrtek 5. září. Zaměří se na dům čp. 9 v Plzeňské ulici a jeho existenci v letech 1859-1962.

"Provede návštěvníky dlouhými 103 roky trvání objektu pod taktovkou rodiny Jechů. Od chvíle, kdy Jechovi stavení získali v dražbě, do momentu, kdy bylo z politických důvodů rozhodnuto o asanaci Plzeňské ulice a dům byl v únoru 1962 zbourán. Na jeho místě dnes stojí věžový dům s parkovištěm," přiblížila téma Stanislava Charvátová z Hornického muzea Příbram.

close Výstava Zkáza příbramského domu Jechů ilustruje život v Příbrami na přelomu 19. a 20. století na příkladu rodiny obývající dům čp. 9 v Plzeňské ulici. info Zdroj: se souhlasem Hornického muzea Příbram zoom_in Výstava Zkáza příbramského domu Jechů ilustruje život v Příbrami na přelomu 19. a 20. století na příkladu rodiny obývající dům čp. 9 v Plzeňské ulici.

Jak se v Jechově domě žilo? Proč rodina o dům přišla a byl jí vyvlastněn bez náhrady? Kam se poděly všechny věci? A co se stalo s velkou okrasnou zahradou? "Napadají vás další otázky? Třeba i na ně najdete na přednášce uspokojivé odpovědi. Přednáší historička a hlavní autorka výstavy Lenka Blažková," dodala Stanislava Charvátová.

Druhá přednáška, naplánovaná na čtvrtek 12. září, se věnuje lidem, kteří v Jechově domě žili, pracovali, zvelebovali jej a byli s ním spjati. "Seznámíme se s patrioty, díky jejichž lásce k rodnému hnízdu a předkům zůstaly zachovány rodinné portréty i vzácné momentky dokumentující život příbramské střední třídy v 1. polovině 20. století," pozvala Charvátová.

Prostřednictvím středoškolského učitele Čeňka Jecha nahlédnou příchozí do života svobodného intelektuála přelomu 19. a 20. století s širokým okruhem zájmů. "V navazujícím příběhu Čeňkovy neteře Anděly, poslední majitelky domu, si představíme osud pracovité a ambiciózní ženy, jejíž slibně rozjetou kariéru přerušila změna politického režimu v roce 1948, a které se příbramský dům se zahradou staly oázou klidu a útěchy," popsala detaily k druhé přednášce Stanislava Charvátová s tím, že přednášející bude opět historička Lenka Blažková.

Do třetice zavítají návštěvníci výstavy do světa módy. Tato přednáška se uskuteční ve čtvrtek 19. září. První republika, doba, kdy Anděla Jechová otevřela v Praze svůj krejčovský salon, je dnes pro mnohé synonymem elegance a zlatým věkem české módy. Naopak následující období druhé světové války neblaze poznamenal drastický nedostatek všeho zboží, včetně oděvů, obuvi a galanterních doplňků.

"Až na jedinou výjimku se modely z Andělina salonu sice nedochovaly, ale na vyobrazeních z tehdejších módních časopisů si ukážeme, v čem chodily ženy ve třicátých letech minulého století večer do společnosti, odpoledne na vycházku i v čem sportovaly nebo se věnovaly domácím pracím. Stranou pozornosti nezůstanou ani těžké válečné časy, kdy budeme obdivovat vynalézavost, s jakou dokázaly ženy doplňovat šatník a improvizovat v době, kdy obchody zely prázdnotou. Přednáší Klára Posekaná, kurátorka podsbírky historického a etnografického textilu," uzavřela Stanislava Charvátová.