Na zajímavých místech v Příbrami i okolí, jež jsou spjata se skladatelovým působením, nabízí rozmanité programy. Tím nejbližším se stane čtvrteční vystoupení klavírní virtuosky Terezie Fialové a violoncellisty Jiřího Bárty v Zrcadlovém sále dobříšského zámku.

Ředitelka festivalu Albína Dědičík Houšková si pochvaluje, že po dvou letech covidových omezení už nic nebrání uspořádání festivalu v té podobě, na jakou bývali posluchači zvyklí. Zkušenost z této doby se podle jejích slov odráží i v programu festivalu: „Najdete v něm koncerty plné duchovní síly a rozjímání i koncerty rozjásané oslavou života.“ Mimo jiné také letošní festivalový ročník nabídne vyvrcholení čtyřletého cyklu koncertů na téma Antonína Dvořáka a „jeho“ Ameriky – ale také třeba připomínku dvoustého výročí vzniku prvního akordeonu.

Celkem 15 koncertů přinese skutečně rozmanité zážitky, a to nejen posluchačské. Hluboký duchovní prožitek mohou zprostředkovat unikátní zpracování Božské komedie v hudebně-vizuálním projektu dua Kchun Purgatio a rovněž koncert Tria Českého rozhlasu doplněný básněmi Jaroslava Seiferta a Karla Čapka v přednesu Svatopluka Schullera.

„Gospelový a sakrální program rozezní také v rámci koncertu amerického sboru Morningside Choir nádherný prostor Basiliky Minor na Svaté Hoře,“ zve za organizátory Miluše Kupečková. Rovněž ona připomíná, že vedle těchto koncertů, zaměřených na duchovní prožitky, stojí koncerty oslavující život, radost a štěstí: romantické skladby v podání kytarového virtuosa Lubomíra Brabce nebo neapolské písně, jež nabídne Jiří Rajniš v doprovodu Napolitan quartetu.

Tisková konference k  53. ročníku Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami.
Hudební festival Antonína Dvořáka se vrací. Zahájí ho Česká filharmonie

Nebude však chybět ani benefiční koncert pro vilu Rusalku, spojený i s mimořádným otevřením vily pro veřejnost. Pozoruhodné zážitky slibuje piknikový open air koncert na Svaté Hoře, jímž vyvrcholí čtyřletý cyklus dirigenta Debashishe Chaudhuriho věnovaný pobytu Dvořáka v Americe a jeho vlivu na americkou hudbu i jeho žákům a následovníkům. Oslavy dvoustých narozenin akordeonu se promítnou hned do čtyř klasických koncertů, ale také dvou doprovodných open air malých koncertů – a rovněž do programu pro studenty gymnázií.