Letos Huntík slaví dvacet let trvání. Bez přestávky, ale rozhodně ne bez problémů. Nejtěžším obdobím byl odchod zakladatele Zdeňka Hejkrlíka do hudebního, skautského a v neposlední řadě redaktorského nebe. V pořádání Huntíku pokračuje jeho hudebně nadaná žena Jana Hejkrlíková s dcerami a s přáteli.

„Za uplynulá léta proběhlo 38 festivalů bez přestávky. V průběhu let jsme se potýkali s různými překážkami. Zprvu se zázemím, rozchodem původního týmu, ale také s financováním festivalu. Nejtěžší realizace tohoto festiválku byl 30. půlročník v roce 2010, kdy po těžké nemoci zemřel zakladatel Příbramského huntíku, Zdeněk Hejkrlík. Proto se již pátý rok tento festival jmenuje Příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka," připomíná Jana Hejkrlíková.  close 33. Příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka. zoom_in

Zdeněk Hejkrlík dlouhá léta pracoval v Kovohutích Příbram v odbytu. Po roce 1995 pak jako redaktor Příbramského deníku, šéfredaktor týdeníku Periskop a redaktor Českého rozhlasu Region. Byl výborný muzikant – instrumentalista, výtvarník, řezbář a skaut. Myslím, že se dá říct ve zkratce, výrazná osobnost v Příbrami. Výrazná už jen takovou maličkostí, že ačkoli byl něčím rozčilený, nikdy nevypustil z úst vulgární slovo.

Jak festival vznikl, popisuje dál Jana Hejkrlíková. „Festival Příbramský huntík jsme zakládali v roce 1995 s myšlenkou kulturní akce, kde by si mohli zahrát především začínající muzikanti a amatérské kapely. Příbramský huntík motivoval řadu amatérských muzikantů všech generací. Někteří z nich, kteří hráli na Huntíku poprvé, postupně dosáhli celorepublikového věhlasu. Například Ginevra, Jan Roušar, Přelet M.S., Pe a Pe, Trio Jakub kořínek, Katka Misíková a Libor Jonáš."

close Příbramský Huntík. zoom_in Přestože festival je určený převážně pro amatérské muzikanty, vystoupili na Příbramském huntíku i profesionální a věhlasní muzikanti jako je Luboš Hrdlička, Stráníci, Jakub Kořínek a Katka Misíková, Kristýna Skalická a František Kostlán, Přelet m.s. Petr Rímský a neposlední řadě i Nezmaři.

„Další myšlenkou tohoto festivalu, je aby byl přístupný širokému spektru diváků. Díky finanční podpoře Města Příbram se daří festival udržet cenově dostupný, za 85 korun. Snad i proto na náš festival přijdou lidé všech generací od dětí až po důchodce. Lidé se ZTP/P a malé děti mají vstup zdarma. Na náš festival přijíždí díky mediální podpoře Českého rozhlasu jak muzikanti tak diváci i z jiných částí republiky. Na Příbramském huntíku Zdeňka Hejkrlíka, vládne velmi příjemná atmosféra snad i proto, že festival není komerční a nemá tendenci být festivalem obrovských rozměrů. Přesto si na tomto festivale každý posluchač najde svůj hudební žánr. Od country, folku, bluegrassu, Irského folku, swingu až po bluess," přiblížila Jana Hejkrlíková, která po dvaceti letech konání konstatuje, že česká amatérská muzika má mnohdy lepší kvalitu než to co slýcháme v televizi.

„Každý půlrok se na tento festiválek těším, i když dá dost práce ho zrealizovat. Poděkování patří také týmu lidí, kteří mi dobrovolně pomáhají, aby festiválek nezanikl a nadále těšil muzikanty i posluchače, kteří každý půlrok festival navštíví. Nadcházející 39. půlročník bude celý věnovaný právě Zdeňkovi. Zahrají muzikanti, které měl rád i jako své přátele," dodává pokračovatelka festivalu, která sama okouzluje posluchače sametovým hlasem.

Mluvené slovo s videoprojekcí bude při blížícím se Huntíku patřit kamarádům trempům, skautskému oddílu Brdská smečka, který Zdeněk vedl až do poslední chvíle a také místním kolegům novinářům a redaktorům Českého rozhlasu Region.

„Na konec chci poděkovat za příjemné zázemí v zimních měsících a za spolupráci Divadlu Antonína Dvořáka. Malá scéna je velmi příjemné prostředí, které umocní pohodovou atmosféru tohoto malého, ale vytrvalého festiválku," dodává Jana Hejkrlíková.