„Elena Sonenshine studovala na Konzervatoři Jaroslava Ježka a následně získala stipendium na proslulé Berklee College of Music v americkém Bostonu. Vystupuje pravidelně na jazzových festivalech v zahraničí a její debutové album You Go to My Head, oceněné jako druhé nejlepší české jazzové CD roku 2001, vyšlo dokonce přímo v USA. Zde se udrželo čtyři týdny v žebříčku 50 nejhranějších jazzových desek po celých Spojených státech,“ uvedla Jindra Kastnerová z kulturního domu.

V roce 2005 Elena objela Českou republiku jako velvyslanec Philips International Jazz Festivalu. O rok později koncertovala v rámci festivalu Pražské jaro a loni vystoupila na koncertní sérii Jazz na Hradě, která je pořádána pod záštitou prezidenta republiky. Zpěvačka je také pravidelným hostem londýnských jazzových klubů a rovněž se věnuje pedagogické činnosti, kdy například učila na Mezinárodní jazzové dílně v Praze.

„Její repertoár obsahuje jak vlastní skladby včetně zajímavých jazzových úprav lidových písní, tak klasické standardy od A. C. Jobima, T. F. Wallera nebo H. Silvera. Ty jsou samozřejmě přizpůsobené stylu a nástrojovému obsazení tria,“ doplnila Jindra Kastnerová.

Zpěvačka sice bude koncertovat v Dobříši poprvé, ale toto město zná. „V Dobříši jsem už byla několikrát. Prohlédla jsem si zámek a velmi mě nadchla francouzská zahrada, na jaře se tam opět chystám. Na koncert se velice těším a věřím, že vztah k Dobříši a jejím obyvatelům si tam zcela jistě vytvořím,“ poznamenala Elena Sonenshine.

Na kytaru ji v Dobříši doprovodí skladatel a aranžér Mirek Linka, který je členem mnoha skupin a hudebních projektů velmi širokého stylového záběru. Spirituály a blues hraje se zpěvačkou Irenou Budweiserovou, funky a fusion s Work, Shop & More, jazzový mainstream s Jocose Jazz nebo uskupením Vibe Fantasy.

Kontrabasista Petr Dvorský vstoupil na českou jazzovou scénu v roce 1990 jako člen debutujícího kvartetu The Four. Spolupracoval s mnoha předními českými i zahraničními jazzmany, mimo jiné Karlem Růžičkou, Emilem Viklickým, Štepánem Markovičem, Lubošem Andrštem, Sandy Lomax, Markem Vinci nebo Stevem Lacym. Několik let po sobě byl nominován v anketě České jazzové společnosti jako nejvýraznější talent roku.

Pro zdůraznění atmosféry se společenský sál dobříšského kulturního domu dočká stolové úpravy a chybět nebudou ani svíčky. Vstupné činí 120 korun.

Karel Souček