PŘÍBRAMSKO

Bronzová adventní neděle

Kdy: 10. prosince od 15:00
Kde: náměstí J. A. Alise na Březových Horách Příbram
Za kolik: Neuvedeno

Na programu bronzové adventní neděle v Příbrami je koncert Pěveckého sboru ZŠ Březové Hory nebo koncert v kostele sv. Vojtěcha. Vystoupí také Dušnická sedma a Dětský dušnický pěvecký sboreček z Trhových Dušník nebo Bacha Baby a Rebelky.

Vánoce v hornickém domku

Kdy: 9. 12. – 10. prosince od 10 do 17 hodin
Kde: hornický domek
Za kolik: 60 korun

O víkendu 9. 12. – 10. 12. 2023 mohou děti i dospělí od 10 do 17 hodin zavítat do původního havířského obydlí prosyceného vánoční atmosférou. Vánoce v hornickém domku jsou oblíbenou akcí, která návštěvníky příjemně naladí díky všudypřítomné vůni pečiva, tradiční výzdobě nebo lidovým písním a koledám. Kromě toho mohou nahlédnout pod ruce šikovným řemeslníkům a původní vánoční zvyky a další rukodělnou tvorbu si sami také vyzkoušet. Vžijí se tak do atmosféry doby před sto a více lety, kdy se hornická rodina chystala na příchod Vánoc. 

Štědrovečerní šichta

Kdy: 9. 12. – 10. prosince
Kde: důl Anna
Za kolik: 60 korun

V areálu dolu Anna se bude konat Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, která návštěvníkům přiblíží, jak vypadal hornický pracovní Štědrý den. Nebude chybět jízda důlním vláčkem a nadílka v podzemí za zpěvu koled. 

Společné pozorování u ptačích krmítek

Kdy: 9. prosince 9 - 12
Kde: Dobříš, sraz je na parkovišti u vstupu do anglického zámeckého parku
Za kolik: Zdarma

Zájemci mohou v sobotu vyrazit pozorovat ptactvo na krmítku v Jedlovém hájku za Domovem pro seniory. Těšit se můžete na povídání o zimujících ptácích a ukázku živých ptáků spojenou s kroužkováním. Pro děti bude připravena naučná hra. Teplé oblečení a dalekohled s sebou.

BEROUNSKO

Advent na Karlštejně

Kdy: 8. - 10. prosince, 10:00 - 15:00
Kde: hrad Karlštejn
Za kolik: neuvedeno

Vánoční atmosféru a tradice připomene adventní výzdoba Císařského paláce v rámci běžných prohlídek základního okruhu Císařská rezidence Karla IV. v termínu 1. 12. - 17. 12. 2023 vždy pátek - neděle.

Vánoční trhy v Hlásné Třebani

Kdy: 9. prosince, 13:00 - 16:00
Kde: Hlásná Třebaň
Za kolik: neuvedeno

Přijďte načerpat kouzelnou atmosféru adventu na vánoční trhy v Hlásné Třebani. Konají se před místním obecním úřadem.

Mikulášská nadílka pro děti

Kdy: 9. prosince, 15:00 - 18:00
Kde: Kulturní dům Tmaň
Za kolik: vstupné dobrovolné

Obec Tmaň v sobotu pořádá Mikulášskou nadílku pro děti. Chybět nebude malování na obličej, hry, soutěže nebo zpívání a tančení.

Koncert skupiny BUTY

Kdy: 9. prosince od 20 hodin
Kde: Kulturní zařízení Loděnice
Za kolik: 350 – 390 korun

Loděnická kulturní společnost zve na koncert legendární ostravské kapely BUTY v čele s Radkem Pastrňákem.


Česká mše vánoční na Karlštejně

Kdy: 10. prosince od 17:00 a od 19:00 hodin
Kde: hrad Karlštejn
Za kolik: 90 – 300 korun

Tradiční Česká mše Vánoční J. J. Ryby se koná po dvou letech opět v Rytířském sále Císařského paláce. Účinkuje Smíšený pěvecký sbor SLAVOŠ Beroun

V Litni uspořádali adventní trhy, kde vystoupil i dětský živý betlém | Video: Hájíčková Jana

Berounský advent – Koncert kapely Poetika

Kdy: 10. prosince od 16:30 hodin
Kde: Husovo náměstí Beroun
Za kolik: Zdarma

Městské kulturní centrum Beroun zve na koncert novovlnné popové kapely Poetika. Po celou dobu adventu můžete na Husově náměstí navštívit dřevěný betlém, kluziště, ježíškovu poštu, kolotoč neb vánoční tržiště. Na náměstí Joachima Barranda pak nechybí světelná dekorace, stánky nebo fotokoutek.


Vánoční kamion Coca-Cola zavítá do Králova Dvora

Kdy: 10. prosince 16:00 - 18:00
Kde: Králův Dvůr, HM Albert, Plzeňská ul.
Za kolik: neuvedeno

Obyvatelé Králova Dvora se neděli dočkají ikonického vánočního kamionu Coca-Cola, který přiveze kouzlo vánočních svátků. Program začíná v 16 hodin. Na příchozí čeká moderovaná zábava, skvělá hudba či možnost zakoupit si dárkové předměty nebo lákavé občerstvení a přispět tak na dobročinné účely.  Půl hodiny po začátku akce přijede osvětlený Vánoční kamion, který přiveze samotného Santu.

Adventní koncert Charity Beroun

Kdy: 10. prosince, 15:30 hodin
Kde: Beroun, kostel sv. Jakuba
Za kolik: Vstupné 100 Kč, rodinné vstupné 200 Kč. Výtěžek z koncertu bude použit na podporu sociálních služeb na Berounsku.

Let´s Go!, mezinárodní vokální skupiny zpívající a cappella (bez nástrojů) výhradně Americké spirituály, zazpívá na Adventním koncertě Charity Beroun v kostele sv. Jakuba v neděli 10. 12. 2023 od 15:30 hodin. Na koncertě zazní vedle známých písní i méně známé, všechny ovšem nádherné a v nejnovějších úpravách. Např. Give me Jesus, Old Arch is a Movering, Keep your hands on that plow, Wayfaring Stranger atd.). 

BENEŠOVSKO

Adventní koncert v muzeu

Kdy: 10. prosince, od 18.00
Kde: Muzeum umění a designu, Benešov

Viaggio Musicale: Hudební procházka po vánoční Evropě. Takový název nese adventní koncert, který se uskuteční v benešovském Muzeu umění a designu v neděli 10. prosince od 18.00. Posluchači se mohou těšit na hudbu velkých mistrů od doby renesance po vrcholný klasicismus v podání harfenistky Barbory Plaché, houslisty Jiřího Sychy a sopranistky Barbory De Nunes-Cambraia.

Rybova mše

Kdy: neděle 10. prosince, od 19.00
Kde: Aula gymnázia, Benešov

Aula benešovského gymnázia bude v neděli 10. prosince od 19 hodin hostit tradiční vánoční koncert Sboru benešovských učitelek. Ten pod vedení sbormistra Tomáše Pergela potěší posluchače Českou mší vánoční Jakuba Jana Ryby.

BOLESLAVSKO

Zpívání u betlému

Kdy: sobota 9. prosince, od 14.00
Kde: Mladoboleslavský hrad, Mladá Boleslav

Nádvoří Mladoboleslavského hradu rozezní v sobotu zpěv. Ve 14 hodin zde začne vystoupení dětí ze ZŠ Dalovice. „Heslem Základní školy Dalovice je ,Škola, která nezpívá, se má zavřít’. Proto dalovické děti chodí už od první třídy do pěveckého sboru a učí se hrát na flétnu,“ stojí v pozvánce na koncert s tím, že na hradním nádvoří vystoupí mladí zpěváci s pásmem vánočních koled.

Vánoční jarmark

Kdy: neděle 10. prosince
Kde: Českobratrské náměstí, Mladá Boleslav

Českobratrské náměstí v Mladé Boleslavi bude v neděli patřit vánočnímu jarmarku. Připraveno zde bude tradiční vánoční tržiště, přičemž návštěvníci se mohou těšit na prodej vánočních dekorací a dárků, rozmanitého občerstvení, ale také na kulturní program.

KLADENSKO

Vánoční jarmark v Zooparku Zájezd

Kdy: sobota 9. prosince od 10 hodin
Kde: Zoopark Zájezd
Za kolik: neuvedeno

Vánoční jarmark s adventní spirálou a vánočním koncertem. Přijďte si užít vánoční atmosféru, vytvořit nebo pořídit vánoční dekorace, zazpívat koledy a užít komentovaná krmení zvířat. Pro dospělé bude připraven teplý svařák, pro děti adventní kvízová stezka.

Divadlo na Mayrovce s výtvarnou dílnou

Kdy: sobota 9. prosince od 14 hodin
Kde: Hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích
Za kolik: 50 korun

Pohádka o nebezpečné cestě malého koníka, který se rozhodl, že přiveze lidem sníh, doprovázená říkadly a písničkami pro zimní čas. Poznáte hvězdu, která svítí na severu a možná se budeme i koulovat. Po skončení představení následuje výtvarná dílna a výroba vánočních ozdob.

KOLÍNSKO

Rukodělná dílna ve skanzenu

Kdy: sobota 9. prosince
Kde: skanzen, Kouřim

V kouřimském skanzenu se budou v sobotu od 10 do 16 hodin vyrábět perlové ozdoby. Nepůjde však o jen tak ledajaké navlékání korálků. „V roce 2020 byl způsob, jakým se perličkové ozdoby z Poniklé vyrábějí, zapsán na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Perlařské řemeslo z Krkonoš se tak zařadilo mezi jedinečné dovednosti celého světa a jejich ozdoby tak i dnes dýchají historií,“ připomíná pozvánky na adventní dílny, které povedou zkušené lektorky. Zájemci se nemusí předem hlásit, dílny budou ve skanzenu otevřené po celý den, od 10 do 16 hodin.

Koncert Leony Machálkové

Kdy: neděle 10. prosince, od 17.00
Kde: Karlovo náměstí, Kolín

Druhá adventní neděle přinese na Karlově náměstí v Kolíně další zastavení u vánočního stromu s hudbou. Vystoupí zpěvačka Leona Machálková.

KUTNOHORSKO

Advent na Kačině

Kdy: Neděle 10. prosince
Kde: Kačina, Svatý Mikuláš

Druhý adventní neděle bude na Kačině patřit oživeným prohlídkám Chotkovských interiérů a vánočně vyzdobeným expozicím a výstavám. „V jedinečných prostorech zámeckých sklepů vás čeká představení adventní zvyků a tradičních řemesel. V bývalé kočárovně navštívíte tradiční staročeskou zabíjačku,“ píše se v pozvánce s tím, že připraven je i doprovodný program v podobě jarmarku, výstavy betlémů nebo koncert pěveckého sboru Palášek.

Advent na Hrádku

Kdy: sobota 10. prosince
Kde: Hrádek, Hutná Hora

Český muzeum Stříbra v Kutné Hoře nabídne v sobotu celodenní adventní program nejen pro rodiny s dětmi. Připraveny budou adventní dílny a trh. Pro návštěvníky bude otevřena vánoční výstava betlémů. V průběhu celé akce bude znít adventní historická hudba v podání souboru Paduana Hispanica.

MĚLNICKO

Advent na Mělníku

Kdy: 9. - 10. prosince
Kde: Mělník
Za kolik: Neuvedeno

Advent na Mělníku pokračuje i tento víkend. V sobotu mohou lidé vyrazit na náměstí Míru, kde se od 8 do 18 hodin konají vánoční trhy. Od 9 do 12 hodin jsou pak na programu vánoční písničky s kytaristou Filipem Veselým. V neděli se kromě trhů na náměstí mohu příchozí těšit na vánoční vystoupení Jarošovců a Jarošáčku v Masarykově kulturním domě.

Čertí odpoledne a pochod krampusů

Kdy: 10. prosince 14 – 18 hodin
Kde: Kralupy nad Vltavou, Palackého náměstí
Za kolik: Zdarma

V Kralupech se v neděli koná čertí odpoledne. Návštěvníci se mohou těšit na čertí diskotéku plnou her a soutěží. Pochod čertů Krampusů a ohňová show odstartuje v 16.30 hodin. Chybět nebude ani adventní trh.

NYMBURSKO

Poděbradský advent

Kdy: 9 a 10. prosince
Kde: kolonáda, Poděbrady

O nadcházejícím víkendu bude pokračovat program Poděbradského adventu. V sobotu a v neděli bude na zájemce čekat na kolonádě jarmark. V sobotu zde v rámci doprovodného programu vystoupí ve 14 hodin Komorní soubory ZUŠ Otakara Vondrovice Poděbrady a v 16 hodin Big band Konzervatoře Jaroslava Ježka. V neděli zahraje ve 14 hodin Gospěl Yetu a v 16 hodin Incognito Band.

Putování za betlémskou hvězdou

Kdy: Neděle 10. prosince, od 16.00
Kde: Náměstí Přemyslovců, Nymburk

Na druhou adventní neděli se na náměstí Přemyslovců odehraje vánoční zpívání a divadelní představení Putování za betlémskou hvězdou, vánoční komedie z betlémské krajiny, se zpěvy vánočními a mravním ponaučením. „Podle motivů lidových barokních her upravil Ladislav Langr jako vánoční hříčku. Hrají a zpívají DS Jiří Poděbrady a ZUŠ Poděbrady,“ píše se v pozvánce na webu města.

RAKOVNICKO

Advent na hradě Křivoklát

Kdy: sobota 9. prosince a neděle 10. prosince od 10 hodin
Kde: Hrad Křivoklát
Za kolik: 140 korun

Na návštěvníky čeká tradiční jarmark a ukázka řemesel, provazochodkyně, andělé na chůdách, žonglér, pohádka pro děti, vánoční hra se zpěvy, flašinetářka, lidové tance a jarmareční hudba.

Vánoční jarmark v Novém Strašecí

Kdy: sobota 9. prosince od 13 hodin
Kde: Novostrašecké kulturní centrum

Na vánočním jarmarku nebudou chybět výtvarné dílny.