Výstavu obohatili i rodinní příslušníci obou žen. Emilie Roškotová, matka Ivany Stoupové, má blízko dceřiných šperků vystaveno šest obrázků krajinek. Miloš Jelen, otec Kateřiny, zase do vitrín umístil několik keramických prací z vlastní tvorby. Jedna plastika představuje Františka Míku, výtvarníka, který významně spolupracoval s knihovnou a ovlivnil v tom dobrém i jeho život. Na vernisáži ve čtvrtek 3. března vystoupili kromě ředitelky knihovny Blanky Tauberové další dva – a pro Ivanu Stoupovou velmi důležití lidé – syn Patrik, který zahrál a zazpíval několik romantických písní a manžel Petr. Ten hovořil o tvorbě svojí ženy s úctou, ale současně s humorem. „Taví sklo nad kahanem, vytváří z něj různé vzory a korálky máme všude. Zvlášť teď před výstavou jsme je nacházeli v kuchyni, v obýváku a snad i v ložnici. Manželka poté, co vystudovala tři vysoké školy, se věnuje jen těm korálkům. Dělá to ráda, baví jí to a myslím si, že jí to i jde. Musím se přihlásit k tomu, že tady také trochu vystavuji, protože když každý den uvine těch deset patnáct perlí, tak je večer položíme na stůl. Hlavně dříve se mě ptala na můj názor, který s kterým by šel dohromady," poznamenal mimo jiné. Květiny a polibky jako výraz obdivu měl jak pro manželku, tak její maminku.

Dvacetiletá Kateřina Jelenová ráda kreslí již od školního věku. Nejobtížnější podle ní bylo namalovat geparda – vystihnout jeho postavu. „Nejlehčí jsou pro namalování myši," poznamenala s úsměvem. „Jsem studentkou Západočeské university umění a designu v Plzni, ale rozhodla jsem se, že přesedlám a podám přihlášku na ´peďák´ v Praze," odpověděla na otázku, jak si představuje nejbližší budoucnost. V současné době vypomáhá v knihovně, kde zastupuje dlouhodobě nemocnou kmenovou pracovnici.

Ředitelka Tauberová připomněla, že 1. června uplyne neuvěřitelných patnáct let, kdy se knihovna přestěhovala do nových prostor. „S kolegyněmi jsme si řekly, že tento úžasný prostor chceme návštěvníkům každý měsíc měnit. Výpůjční dobu máme také jeden měsíc a tak, aby pokaždé, když k nám přijdou, je čeká knihovna pokaždé trochu jiná. Pořádáme deset výstav ročně s tím, že letní trvá dva měsíce a jistě si sami lehce spočítáte, kolik jich za tu dobu již bylo," dodala ředitelka. Marie Břeňová