Od 14 hodin dojde na připomenutí počátků českého vysílání Rádia Svobodná Evropa před 70 lety, u jehož zrodu stál publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka. Tomu Čapkův památník věnuje značnou pozornost; jeho expozice jsou zaměřeny nejen na Čapka, ale i na jeho manželku Olgu Scheinpflugovou – a právě na Peroutku.

Jeho působení v počátcích Svobodné Evropy v sobotu připomene historik Martin Nekola. Naváže také písničkář, básník a spisovatel Jiří Dědeček, který vystoupí jako předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu a promluví o tom, jak se tato spisovatelská organizace angažuje v boji proti totalitám; tomuto tématu ve vztahu k současné žurnalistice se pak má věnovat i následná diskuse. K vidění dále budou unikátní diapozitivy z Peroutkova soukromí.

Od 18.30 hodin bude následovat – tentokrát v rámci programu Středočeského kulturního léta – scénické čtení a debata s členy souboru pražského Švandova divadla na Smíchově na čapkovské téma „jak se co dělá“. V tomto případě půjde o pětidílný cyklus, přičemž hned jeho otevření nabízí pozoruhodné téma: Když robot píše hru.

I s promítnutím záznamu on-line premiéry první české divadelní hry, jejíž dialogy skutečně vytvořila umělá inteligence! Toto představení Švandova divadla, které se v Praze skutečně bude běžně hrát před diváky, vzniklo ve spolupráci s DAMU a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy.

Od 20. do 22. hodiny bude následovat program v rámci muzejní noci, který představí předválečnou Strž jako místo setkávání významných umělců, politiků a dalších osobností éry první republiky. A padající soumrak umožní udělat si představu, jaká zde bývala atmosféra, když právě v těchto místech Čapek s manželkou hostili své přátele…