Prvním uvedeným snímkem po nucené pauze bude dokumentární film V síti o sexuálních predátorech na internetu. Zatím se počítá s promítáním každý den. Od pátku 15. května by se měly přidat i odpolední filmy pro děti.

ON-LINE reportáž o koronaviru najdete ZDE

„Distributoři zatím zjišťují, kolik kin za současných podmínek otevře. My čekáme na jejich rozhodnutí. Důležité je, aby nám dávali premiérové filmy. Bez nich provoz kina nemá význam,“ říká vedoucí Martin Machata.V kině budou k dispozici jen určitá sedadla tak, aby se splnily podmínky vlády. Diváci budou muset být v rouškách a zatím bez občerstvení.

To divadlo začne opět hrát ve středu 13. května. Ovšem jen na malé scéně, protože hlediště velké scény prochází výměnou sedadel.

„Začneme rovnou jednou z nejoblíbenějších inscenací a hrou Splašené nůžky. Tato hra bývá vyprodána i s plnou kapacitou, takže aby se dostalo na víc diváků, Nůžky se budou opakovat ještě 21. a 28. května,“ uvedla zástupkyně ředitele příbramského divadla Anna Čiperová.

Ovšem i na malé scéně bude počet diváků omezený. „Povoleno je sto lidí, aby se mohla dodržet nařízení vlády, musí se kapacita malé scény snížit na padesát. Zrovna tak jako v kině, ani v divadle nebude žádné občerstvení, a na rozdíl od herců, diváci budou muset mít roušky,“ dodává Čiperová s tím, že kino i malá scéna budou po přestavení vždy vydezinfikovány.

Vstupenky budou v prodeji už od úterý 5. května. Koupit si je diváci mohou online, v divadelní pokladně i na všech prodejních místech. Obchodní oddělení divadla je zavřeno.

V současné době se připravuje i otevření divadelního klubu. I ten by měl nabídnout kulturní program, jak bylo zvykem. „Zatím otevřeme jen venkovní zahrádku a na programu divadelního klubu v těchto dnech pracujeme,“ říká Anna Čiperová.

close V Galerii Františka Drtikola pokračuje výstava Imaginárium Divadla bratří Formanů. info Zdroj: archiv města zoom_in

Od úterý 12. května bude otevřena také Galerie Františka Drtikola. Návštěvníci se mohou těšit hned na dvě výstavy. „Do 6. června je prodloužena tady v příbramské galerii naše výstava Imaginárium. Jejím prostřednictvím chceme pozvat děti i dospělé do světa, který vypráví o divadle, o řemesle a o umění, zkrátka o něčem, co lidi pořad ještě dneska tvořit fantazií a rukama,“ zve na tuto výstavu jeden z jejich spoluautorů, výtvarník a divadelník Matěj Forman.

Druhou výstavou, která bohužel s ohledem na současnou situaci nebude mít svoji vernisáž, je výstava prací grafičky Lenky Falušiové. Výstava s názvem Hluboko v lese bude přístupna do neděle 12. července.

Své brány 12. května také pro veřejnost otevře i Hornické muzeum Příbram. Jeho pracovníci využili pauzu k několika úpravám jednotlivých areálů. „K nepoznání se změnily mimo jiné vstupní prostory v areálu národní kulturní památky Ševčinského dolu s velkoplošným skleněným vyobrazením této šachty, s inovovanou úvodní expozicí obsahující vyobrazení historických báňských objektů a reprezentativními prostory recepce se zajímavými suvenýry,“ přibližuje jednu z nich ředitel muzea Josef Velfl.