Tímto způsobem Winton předešel téměř jisté smrti všech 669 dětí, kterým tak daroval život. Mnohé z nich jsou díky němu naživu dodnes.

Dokumentárně-dramatický příběh, který uvede dnes, tedy ve čtvrtek 10. března od 19 hodin příbramské kino, je dílem bratislavského rodáka, režiséra, scénáristy a producenta Matěje Mináče a mapuje čin britského hrdiny. Nickyho rodina, jak snímek nazval, není jeho první počin věnovaný Siru Wintonovi. V roce 1999 spatřil světlo světa film Všichni moji blízcí a tři roky potom Síla lidskosti – Nicholas Winton. Dokumentární snímek je Mináčovým posledním o Siru Wintonovi a uzavírá jím cyklus věnovaný tomuto tématu.

O své účasti v britské organizaci neřekl Winton více než půl století ani své manželce. Organizovaná skupina za pomoci britských adoptivních rodičů uskutečňovala v první polovině roku 1939 záchranné transporty pro československé děti převážně židovského původu. První dětský transport na západ byl vyslán den před vyhlášením protektorátu Čechy a Morava, tedy 14. března 1939. Tyto transporty pokračovaly až do poloviny léta, kdy 2. srpna vyrazil poslední vlak, jež znamenal konečný počet 669 zachráněných dětí.

Poslední plánovaný a nejpočetnější transport, který se měl uskutečnit 1. září, už bohužel nevyjel a je zřejmé, že žádné z těchto dětí nepřežilo. V roce 1998 byl Winton vyznamenán na Pražském hradě řádem T. G. Masaryka, který mu osobně předal tehdejší prezident Václav Havel. Winton byl dvakrát nominován na Nobelovu cenu míru a v roce 2002 ho anglická královna povýšila do šlechtického titulu.

Lukáš Klabal