Nenechme si život pokazit

„Vy jste ti, kteří ostatním ukazují, že ať se děje, co se děje, my si musíme žít život, který máme jeden a nesmíme si ho nechat pokazit. A vy jste to pochopili. Potlesk patří vám všem, kteří si dali tu práci a doma někde vyhledali pohlednici, který pro vás něco znamená, buď je starý, něčím zajímavý nebo přišel z velké dálky a možná je od někoho, kdo už třeba není mezi námi," poznamenal Marek a s úsměvem dodal, že do Sedlčan již jezdí pomalu jako domů. K prvnímu zápisu do české guinnessovky došlo v roce 2007, kdy s knihou Josefa Lady se sešlo na náměstí 620 lidí. Série rekordů pokračovala na náměstí v dalších letech a vždy se jednalo o kategorii „Nejvíce lidí na jednom místě s…" – ať šlo o voňavé františky, betlémy, vánoční ozdoby, ryby, anděly, perníčky nebo letos o pohlednice. Výjimkou byl pouze rok 2008, kdy se akce přestěhovala na zimní stadion. Na ledě si zabruslilo v jednu chvíli 54 sv. Mikulášů. Za rekordy se ohlédl moderátor odpoledne Jaroslav Repetný, který tentokrát měl ještě jeden čestný úkol – coby nový nový člen zastupitelstva byl pověřen, aby dal zacinkáním zvonku pokyn k rozsvěcení vánočního stromu. Než však nádherný strom zazářil do tmy a po obvodu náměstí prošel adventní průvod, odehrálo se tu ještě spousta dalších věcí.

Křty a dobrý skutek pro hospic

Sedlčanská knihovna se svými partnery akci spojuje každoročně akci také se Dnem pro dětskou knihu. Proto i letos byla kniha pro děti za přítomnosti její autorky Líby Žambochové pokřtěna. Titul Léto s kotětem měl za kmotra ředitele Dětského hospice v Malejovicích Jiřího Královce. Právě tomuto zařízení, které je jediným svého druhu v České republice, byl také určen výtěžek dopoledního loutkového představení sedlčanského divadélka Našlose a sumu ještě pomohla rozmnožit sbírka během odpoledního programu. „Výtěžek všech akcí z adventní i vánoční doby tedy poputuje tak trochu symbolicky na zateplenou fasádu našeho domku na návsi, jak mu říkáme – domku, kde nacházejí střechu nad hlavou také naši hosté, ale i ti, kdo se spolu s námi o naše hosty starají – to znamená naši zaměstnanci, pomocníci a dobrovolníci," upřesnil Královec. Celkem se 28. listopadu vybralo pro dětský hospic, i s výtěžkem z divadelního představení, 6 176 korun. „Prosím poděkujte za nás také všem, kdo pomohli," vzkazuje Jiří Královec všem dárcům.

Pokřtěna byla při zahájení adventu ještě publikace Kniha rekordů číslo 5, kterou právě vydal Miroslav Marek se svým kolektivem z Agentury Dobrý den. Knihu zkropila voda nabraná knihovnicí Alenou Budkovou v potoku Mastník. Kmotry měla kniha tři – vedle mladých nadějí sedlčanského fotbalu Michala Kdolského a Luboše Brotánka byl letos osloven výtvarník Petr Sůsa. Každoročně výtvarně ozdobí „sčítací bránu" a navíc je sám rekordman. V pelhřimovském muzeu kuriozit je stabilně umístěná jeho replika obrazu Mony Lisy vytvořená výhradně z rýže. Spotřeboval jí 1,5 kilogramu.

Pohlednice se známkou císaře

Několik cen bylo připraveno pro účastníky sobotního svátečního odpoledne, kteří upozornili, že jejich pohlednice je buď velmi stará nebo zaslaná z daleké ciziny. Krásné historické vánoční pohlednice, které pamatovaly ještě dobu Rakouska-Uherska, měla například rodina Stanislava Dvořáka ze Sedlčan nebo Soukupovi z Příbrami. Vladimír Voráč ze Sedlčan se mohl zase prokázat pohledem zaslaným z Kanady, ale do Sedlčan doputovala jinému adresátovi také pohlednice z Japonska. Představen moderátorem Repetným byl také místní sběratel pohlednic Milan Růžička, který se zaměřuje na ty ze Sedlčan a okolních obcí vydané do roku 1989. Marie Břeňová

Pořadatelem byla Městská knihovna v Sedlčanech s klubem Velká Kobra a Příbramským deníkem.