A kromě nich byl pasován rovněž devítiletý žák ze státu Ilinois Jerry Jiří Mech, jehož otec je Čech a který v Chicagu navštěvuje českou školu. Rytířkami krásného slova v kategorii dospělých se také staly výrazné osobnosti české kultury – herečka Národního divadla Taťjana Medvecká a spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová. Obdobným způsobem byla oceněna za celoživotní práci také knihovnice z Nové Paky Stanislava Benešová.

Slavnost byla vyvrcholením jubilejního desátého ročníku projektu Kde končí svět, tentokrát s podtitulem Jak je to s králem. Akci pořádá sekce Klubu dětských knihoven ČR (takzvané Klubko) se Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR, za podpory Ministerstva kultury Záštitu jí udělila první dáma Ivana Zemanová.

Sedlčanská knihovnice Jana Roškotová, která do Prahy Petru Cihelkovou doprovázela, upřesnila, že šlo o dvouletý projekt zaměřený na 700. výročí narození Karla IV. „Jednotlivé knihovny se do něj zapojovaly různým způsobem – děti tvořily například na toto téma výtvarné práce, psaly povídky, básničky. Knihovnice z celého Příbramska, které jsou sdruženy v Klubku, vybraly ze všech literárních, výtvarných a dramatických prací Listování s názvem Karel IV. aneb Výpravy do minulosti zpracované divadelním souborem dětí při sedlčanské knihovně. Rytířem se mohl stát jen jeden, proto se volba zúžila na velmi šikovnou dívenku Petrušku," vysvětlovala Roškotová.

Historickou kulisu na slavnosti tvořily postavy v kostýmech rodičů Karla IV. - Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny s královským doprovodem.
„Děti, které přijely do Prahy z oceněných českých knihoven, si předávaly různé dárky," poznamenala Roškotová. Ze Sedlčan to byl keramický knoflík pro štěstí. O rytířce Petrušce knihovnice řekla: „Je tahounem našeho kroužku, který nese název Literární prádelna. Petra se nebojí promluvit, umí hezky zpívat, je všestranně nadaná."

Novopečená rytířka Petra Cihelková si pochvalovala, že při autogramiádě osobně poznala Taťjanu Medveckou, kterou dosud viděla jen na televizní obrazovce.

„Chtěla bych být jednou herečkou jako ona. Pokusila bych se zatím hrát u místních ochotníků a kdyby se mi dařilo, tak bych herectví studovala," plánovala. Připustila, že i ostatních zájmů má hodně a některé bude prý muset v budoucnu opustit. „Některý den mám i dva kroužky," podotkla. „Chodím na paličkování, na zumbu, učím se také hrát na keyboard, v knihovně do literární prádelny,…" vypočítávala. Marie Břeňová