Kde jste se k této akci inspirovali?

Inspirací nám byla krásně zrekonstruovaná Hořejší Obora, která je plná maminek s kočárky, dětí na kolech a bruslích, prostě žije. No a taky se nám vrátil z cest jeden spolkový cestovatel, který byl až v Praze a vyprávěl, jak to tam chodí. Nejvíc jsme byli unešeni tím, že na Karlově mostě má pré všelijaká kulturní havěť. Pár jich nachytal do sklenice a v sobotu je vypustíme u nás. Třeba se nám tu rozmnoží.

Jací kumštýři a kolik se jich slavnosti zúčastní?

Během dne se na místě vystřídá asi 12 výrobců, malířů či performerů, kteří budou to, co ukutí, rovnou prodávat. Dále asi dvanáct hudebních těles, sólistů a dokonce sborů bude vystupovat na třech nebo čtyřech stáních. K tomu také jedno pouliční divadélko a možná další akce, o kterých ještě nevíme. Stále probíhá živá diskuse s dalšími zájemci. Když se ještě někdo bude chtít se svým uměním přihlásit, nechť tak určitě učiní. Například nám chybí oživlé sochy, které by stály celou dobu na ochoze… A nesmím zapomenout na rybáře. Ti budou v rozbouřeném rybníku lovit dravé ryby a prý to naučí i kolemjdoucí. Postupně o všech vystupujících vychází najevo pravda pravdoucí na www.spolekvectvrtek.cz.

Bude se jednat hlavně o Příbramáky nebo i vzdálenější kumštýře?

Samozřejmě, že jsme mezi hudebníky oslovili hlavně Příbramáky. Přišli jsme totiž se skvělou nabídkou: „Nic vám nedáme, žádné ozvučení ani pódium nezařídíme, počasí neovlivníme a jestli někdo přijde netušíme. Tak si vezměte sesli (vlastní), klobouk na peníze a pojďte se bavit. No, a všichni nám řekli, že ano…“ Ale i přespolní se ozvali. Divadélko „K´zelníci“ je až z daleké Plzně a ty, co budou malovat, vyrábět keramiku či dělat něco se železem, jsme vybírali ze zkušeností souboru Chairé, který podobných akcí sjezdil desítky. Takže jsme oslovili skutečné umělce a řekli si, že ty, co prodávají cuc na klacku a barevné balónky, asi nepotřebujeme.

Kolik lidí se na organizaci slavnosti podílí?

Celou akci pořádá Spolek ve čtvrtek. Kolik a kdo není ani tak důležité. A my to ani přesně nevíme. Náš sekretariát registruje denně nějaké žádosti činorodých o vstup do Spolku.

Co bylo při přípravě nejtěžší?

Úspěšně absolvovat všechny přípravné schůze a vrátit se z nich domů včas.

Chcete z této akce udělat tradici?

Je to nultý ročník. Jestli se bude líbit a vyvede se počasí, tak tento náš rozhovor budou za sto let přetiskovat nějaká média u příležitosti 100. výročního Korza na Oboře…

Karel Souček

PROGRAM:

ORIGAMI
Hudební akusticko - elektrická skládačka z Příbrami už hraje víc než rok a zájem o jejich hudbu je převeliký. Opakované koncerty v Junioru a také loňské hraní pro Spolek, spolu s faktem, že kluci jsou opravdu výborní muzikanti, vystřelil kapelu mezi pět nejoblíbenějších v Brdech a okolí. Ale dost bylo teorie, poslechněte si je sami: http://bandzone.cz/origami.

M BAND
Někteří znají ještě pod starším názvem MINERAL BAND. Ale to je jedno. Seskupení kolem Oldy Zemana je rozeznatelné od jiných country bandů vlastními aranžemi některých známých songů a vícehlasými vokály, které jim z toho "hezky lezou". Kapela má domovskou scénu na K-farmě v Žežicích, tak jsme rádi, že slezli z kopce k nám do údolí.

K´ZÉLNÍCI
Říkáme si K’zélnici. Jsme malinké studentské divadlo. Představení Desperanda, strašná dcera vzniklo jako závěrečný projekt studia certifikátu dramatické výchovy na pedagogické fakultě Západočeské university v Plzni. Hra samotná je psána jako commedia dell arte, my se tímto žánrem však jen inspirujeme. Stavíme na spontánnosti, nasazení a nadšení. Upoutat náhodného kolemjdoucího na veřejném prostranství, získat si jeho pozornost hudbou, zpěvem a upřímností, to je výzva, kterou si s oblibou užíváme. To těsné spojení herců s publikem, energie proudící oběma směry, zastavení reálného času nás okouzlilo. Nutí nás na sobě pracovat, zdokonalovat sebe i naše představení, hledat nové cesty k divákovi.

PEDÁL
je Vláďa "Laco" Petráň (kytara, flétna zpěv) a Saša Dalas (kytara zpěv), kteří hrají zlidovělé písně Semaforu, Javorů a Čechomoru už pět let po různých putykách a šencích. Vidět je můžete také ve skupinách Hračky a MIX (Vláďa) nebo s Pakáší (Saša). Když budou mít úspěch možná dojde i na Ivetu Bartošovou, kterou Vláďa imituje líp, než ona sama svede.

PETR, OTTO A JÁ
Folkrockový band, který mate svým názvem, je v Příbrami dostatečně známý. Zakládající dvojice Jirka Hejnic a Péťa Vašinů spolu hrají už od školky a brzy oslaví 100 let společného vystupování. Již několik let nejaktuálnějším počinem činorodé dvojice školkových kamarádů je právě Petr, Otto a Já, což znamená, že kromě Vašiny (Petr), Hejnice (Já) a druhého Hejnice (Otto) ještě na koncertech můžete vidět Vlastu Fraňka (exBonpari) a Ivana Koreného. Protože se zakládajícími členy nechodili do školky a ani nejsou v příbuzenském vztahu, nemají nárok na zvěčnění v názvu kapely…
POJ vystoupí na KORZE s prověřenými songy, které se tolik líbí ženám, dětem a psům a nikdo až do poslední chvíle nebude tušit, kolik jich vlastně bude hrát. Stejně to bude zase moc hezké. Tak se těšíme!

JÁSAN
Sbor působí při ZŠ Příbram VIII, Školní ul. již několik let. Nesdružuje výběrové žáky, ale vezme pod svá křídla všechny, kteří si chtějí zazpívat třeba jen tak pro radost. Tak se snaží Jásan zpívat pro radost sobě, ale i ostatním. Často navštěvuje se svým zpěvem domovy důchodců, zpívá v domovské škole na všech slavnostech, účastní se hudebních přehlídek, festivalů i humanitárních koncertů, z nichž mnohé i sám pořádá nebo spolupořádá. V nedávné době sobor organizoval i humanitární koncert pro Haiti. Jásan se svou dramaturgií zaměřuje převážně na lidové písně, ale i autorskou tvorbu.

Zdroj: www.spolekvectvrtek.cz/aktuality