"Lidé si na tuto slavnost již zvykli. Stejně tak řemeslníci, kterých každým rokem přibývá. Návštěvnost se pohybuje od tří do pěti tisíc lidí a ovlivňuje ji hlavně počasí. Celodenní akce se totiž koná pod širým nebem,“ uvedla kastelánka zámku Jana Digrinová.

Zahájení veselice a otevření řemeslného jarmarku se koná v 9 hodin, následovat bude vystoupení country kapely Balzám na nádvoří zámku. O hodinu později se poprvé představí skupina historického šermu Alotrium a další program bude patřit živé hudbě, Velikonočním Pašijovým hrám v podání obecně prospěšné společnosti Magdaléna, šermířským představením nebo divadelní pohádce pro děti.

Speciální dětské prohlídky zámku začínají od 10.30 hodin. Po celou dobu veselice bude v ateliéru na nádvoří probíhat výtvarné tvoření pro děti – Vyrob si slepičku nebo zámeckou památku. V celém areálu se navíc bude konat sbírka pro Kuře – Pomozte dětem a řemeslný trh.

„Někteří řemeslníci jezdí na akci již devět let, jiní jsou noví. Ti, co předvádí výrobu, jsou většinou stabilní. Hlásí se sami, akce je pro ně už známá. Jsou z blízkého okolí, ale přijíždějí také až z Moravy. Chybět nebude keramika, hračky, šátky, polštářky a kapsáře, velikonoční ozdoby či výrobky ze skla. Děti si budou moci některá řemesla i vyzkoušet,“ upozornila Jana Digrinová.

Původně tato akce vznikla za účelem propagace místních sdružení. „Později jsme se dohodli na společné podpoře projektu České televize a nadace NROS Pomozte dětem - Kuře. Takže se vždy spojí zámek, město a místní sdružení a vytvoříme společný program. Každý připravíme něco a propagujeme se navzájem,“ uzavřela kastelánka.

Karel Souček