Areál Ševčinského dolu na Březových Horách v Příbrami se v sobotu dopoledne zaplnil lidmi, aby si jako každý rok připomněli close Masopust v Hornickém muzeu Příbram 2016. zoom_in masopustní tradici. Průvod bohutínských hasičů za zvuku kapely přivedl k branám Ševčína tajuplný duch Brd Fabián doprovázený Kecalem a pestrou družinou dalších pohádkových bytostí. 
U brány je přivítal ředitel muzea Josef Velfl a svolil ke vstupu do areálu.

Bohutínští hasiči návštěvníky pobavili žertovnými scénkami na motivy pohádky Dařbuján a Pandrhola, jejíž scénář vzešel z pera známého příbramského rodáka, spisovatele a dramatika Jana Drdy. A jak pořadatelé slibovali, opravdu na stromě vyrostly jitrnice, které si nakonec otrhala havířská holota. Jako v pohádce. Na přípravě této lidové veselice muzeum každoročně spolupracuje se členy Sboru dobrovolných hasičů z Bohutína, kteří masopust pořádají nepřetržitě už 90 let.

O pohled na vypracované masky nebudou ochuzeni ani návštěvníci Pražské ulice v Příbrami, kudy bude tradiční průvod procházet v úterý 9. února okolo 8. hodiny. Odpolední vystoupení v Bohutíně začne průvodem od hřiště SK Litavanu Bohutín v 15:30 hodin, dojde k hasičské zbrojnici a tam se bude konat masopustní rej. „Letos to bude pojaté ve větším měřítku," zve veřejnost Jaroslav Kubík, nejznámější postava bohutínského masopustu, jenž se letos loučí s rolí Kecala. 

Proč Jaroslav Kubík končí s rolí Kecala, po kolika letech a kdo převzal jeho pomyslné žezlo, prozradí rozhovor, který právě připravujeme.

Kam ještě můžete vyrazit na masopust? 

Březnice:

Masopustního medvěda provedou náměstím také maškary v Březnici. Podobně jako loňský rok nebudou chybět kejklíři, komedianti a stoly plné koláčků. Průvod vyjde ale až příští sobotu 13. února ve 14:30 z autobusového nádraží.

Vševily:

Další sobotu, což je 20. února, oslaví masopust ve Vševilech. Sraz je v 10:45 na návsi u kapličky.

Zabijačka v Sedlčanech

„Zabijačka" látkového čuníka oživí také letos sedlčanský masopust. Prasátko vykrmí různými dobrotami obchodníci a zástupci různých firem na trase. Maškarní průvod bude opět v čele s muzikanty obcházet v úterý 9. února ve 14 hodin celé náměstí. Divadelní zabijačka je naplánovaná na 14.45 hodin. Připraveno bude ve stánku občerstvení v podobě placek, koblih, škvarkové pomazánky, lívanců, domácího chleba, punče, čaje nebo kávy. Akci pořádá občanské sdružení Našlose ve spolupráci se ZUŠ Sedlčany a Městským muzeem Sedlčany.