„Do první patří píseň Kroky, která vyšla již na druhé desce Jsme z toho na větvi. Je stále velmi oblíbená a na našich koncertech ji pravidelně hrajeme. Na novince je samozřejmě v trochu pozměněné úpravě. Další kategorií jsou písničky Smuteční vrba a Renesance mladého Bathoryho, které vznikly před několika lety, ale na koncertech jsme je téměř nehráli a až nyní se objevují na desce,“ uvedl baskytarista a kapelník Matyasu František Houska.

Třetí kategorii tvoří skladby, které vznikaly od jara loňského roku v současné sestavě. Z deseti písní jich osm složil kytarista Zdeněk Kolka, zbylé dodal Martin Konop.

Matyas vznikl v roce 1991 a z původní sestavy v ní dnes působí již jen František Houska a Zdeněk Kolka. Zakladatelé nějaké větší ambice neměly. „Prostě nás muzika chytla. Nejprve jsme chtěli hrát převzaté písně, ale pak nás bubeník Jirka Papež přesvědčil, že je třeba věnovat se vlastní tvorbě. Takže jsme začali dělat svoje skladby, nahrávat je, rozšiřovat nahrávky mezi lidi a to nám zůstalo až dodnes,“ vysvětlil František Houska.

Na svém kontě má kapela kromě několika demonahrávek sedm oficiálních alb. Konkrétně Hymna závisláků, Jsme z toho na větvi, Probuzení slepců, Hajej má …, Matyas natvrdo, Černá nebo bílá a Jinej svět.

Karel Souček