Proč snímek Jaromír Hanzlík situoval právě do Zduchovic, jak byl spokojený z reakcí publika, nebo zda se mu na pozici scénáristy zalíbilo na tolik, že bude psát něco dalšího, to nám prozradil v krátkém rozhovoru.

Máte za sebou první projekci, dá se říct, vašeho filmu Léto s gentlemanem, který jste napsal, jak jste spokojen s reakcí publika?

Tak víte co, ona to byla skutečně světová premiéra. Protože to dnešní publikum, bylo úplně první publikum, které ten film vidělo. Já osobně jsem ten film poprvé viděl před týdnem v projekci, takže dnes jsem to také poprvé viděl na velkém plátně. Ta světová premiéra byla věnovaná těm lidem, kteří nám s tím filmem pomohli, to znamená Zduchovickejm, Kamejckem, hasičům, ochotníkům, lidem, kteří nám pomáhali s filmováním. Za to jim ještě jednou děkuji, protože bez nich by ten film nevznikl. A jak jsem spokojen? No, to víte, autor si to hlídá. A velice pečlivě jsem sledoval reakce, jak reaguje publikum, kde je ticho, kde je to. A já si myslím, že reagovali přesně tak, jak jsme si to s Adamcem představovali, že se smáli na stejných místech, kde by se měli smát, podle našeho mínění, a že byli dojatí na těch místech, kde my jsme to chtěli.

Vy jste si přímo pro ten scénář vybral Zduchovice, přímo jste to situoval do Zduchovic. Proč?

Jednak proto, že jsem sem dost často jezdil s kamarádem Alešem Krulichem na kole, takže jsem to okolí tady velmi dobře poznal. A taky proto, když jsem uvažoval, kam ten příběh zasadit, tak mě okamžitě napadly Zduchovice, protože to mělo několik výhod. Jednak, že tady je krásné okolí, že tady jsou velmi příjemní a vstřícní lidé, a že to je blízko od Prahy, takže produkčně a organizačně to nebylo složité, že mohli herci přijíždět, odjíždět a tak dále. Je tady ubytování, jak u Švarců, tak v hotelu. Všechno bylo na místě, bylo to bezvadné, takže jsem rád, že se to tady realizovalo.

Byl to váš scénáristický debut. Uvažujete o tom, že byste napsal něco dalšího? Zalíbilo se vám na židli scénáristy?

Zatímco se Jiří Adamec se zavřel do střižny a dělal takzvanou postprodukci, která trvá poměrně dost dlouho, možná déle než samotné natáčení, tak já jsem si koupil sešit a tužku, a do toho sešitu jsem tou tužkou zase napsal další příběh a možná, že se bude odehrávat také tady nedaleko Zduchovic. Pokud se k tomu dostaneme.

Po dlouhé době se vracíte v hlavní roli na stříbrné plátno českých kin. Jaký je to pocit, vidět se po dlouhé době v hlavní roli v kině?

Ono to zase po tak dlouhé době není. Tak to víte, už je mi sedmdesát a těch filmů jsem udělal tolik, a já jsem na sebe sám nikdy nebyl zvědavej, že pro mě je to taková běžná rutinní práce. Ptáte-li se na to, jak se na sebe dívám, tak jako běžná rutina. A myslím, že to jedno promítání tady a premiéra, která nás čeká v Praze, že mi bude stačit a že na ten film se podívám někdy možná po letech na DVD.

V tom filmu řídíte také vojenský džíp, který vám zapůjčil ředitel příbramských Technických služeb Pavel Mácha. Jak se vám s tím jezdilo?

To je také zajímavé, protože, když jsem ten film psal, tak jsem se nechal inspirovat mnoha věcma. Jednou jsme s Alešem přijeli do Zduchovic a jdeme do hospody tam, a já jsem si všimnul, že tam před tím koloniálem stojí tento džíp, tak jsem ho šel obdivovat, okukoval jsem, říkal jsem si, to je pěkně udělaný, a vyšel pan Mácha, kterého jsem neznal, a já říkám: To je váš džíp? A on říká: No, to je. Tak jsme o něm chvilku kecali. Když jsem přijel domů a říkal jsem si, hergot to by bylo… Tak jsem ho tam napsal. A najednou jsem koukal, ten džíp má v tom filmu jednu z hlavních rolí. (smích)

Samozřejmě také ten název filmu Léto s… avizuje váš známý a slavný film Léto s kovbojem. Zřejmě se asi neubráníte tomu srovnání, i když vy sám tvrdíte, že to není přímé pokračování toho filmu…

Tak to není. To je úplně jiný příběh, odehrává se jinde, jindy. Tam možná, že jsem udělal trošku chybu, ale mně se ten název Léto s gentlemanem docela líbil. Ale od okamžiku, kdy jsme ve Zduchovivích měli první klapku, což bylo osmnáctého července loňského roku, a byli tam první novináři, od toho okamžiku do dneška, nevím proč, my jsme s Adamcem tisíckrát řekli, prosím vás, to není pokračování Léta s kovbojem, nemá to s tím nic společného, ne, novináři trvají na svém, a pořád píšou: Pokračování Léta s kovbojem, ptají, proč v tom nehraje Kolářová, a tak dále a takovéto věci, tak nevím, tak já to řeknu, já to řeknu ještě jednou. Prosím vás, není to pokračování Léta s kovbojem. Ten název Léto s gentlemanem mírně upomíná na ten kdysi populární film, ale nemá to s tím nic společného. Možná, že jsem si takzvaně nasekal, že jsem ten název použil, ale snad už konečně diváci inteligentní a nejenom inteligentní pochopí, že ti novináři, zase nejsou až tak…