Nehledáme toho nejlepšího zpěváka, zpěvačku nebo kapelu. Hledáme nejoblíbenější muzikanty. Kapely, s nimiž vydržíte na plesech tančit celou noc, které vám vyrážejí dech svou precizností, nebo které vás pobaví svými texty, jež si broukáte ještě druhý den. Hledáme hudebníky, kteří zaujmou svým charismatem nebo nakřáplým hlasem, a hudebnice, na jejichž koncerty ještě dlouho vzpomínáte a nenecháte si ujít jejich další vystoupení. Prostě ty muzikanty, kteří by možná nevyhráli ceny hudebních akademiků, ale kteří dokážou přilákat lidi na koncert a bavit je od začátku až do konce.

Anketa Muzikant roku vypukla 12. února. Od té doby posíláte v hojném počtu hlasovací lístky vystřižené z novin, stejně tak se množí i hlasy v internetovém hlasování.

V diskuzi čtenářů k anketě se dokonce občas strhnou vášnivé pře o to, která kapela si přízeň zaslouží víc nebo o to, že taková anketa vlastně pro nikoho nic neznamená. Vítězové z jednotlivých kategorií sice nedostanou poukaz na natočení vlastního cédečka nebo možnost procestovat města na velkém koncertním turné. Mohou se však pochlubit tím, že si jich jejich fanoušci váží a dokáží svou přízeň projevit i třeba v hlasování v hudební anketě o největší oblíbence. A o to každému vystupujícímu muzikantovi jde především, sdílet radost
z hudby se svým publikem.

Muzikanti zatím vedoucí v anketě se liší v tom, zda jde o hlasování na internetu nebo pomocí anketních lístků. Mezi nejúspěšnější však zatím patří kapela The Streetfighters, SKAliSKA, Dynamic nebo Rožmitálská Venkovanka. Mezi hudebníky kraluje Martin Konop s Jiřím Štěpánem, Karlem Čihákem a Vladimírem Prunerem. Mezi hudebnicemi zas dominuje Dagmar Kamenická, Gabriela Pokludová, Bára Behulová a Stáňa Zábranská.