„Na místní „stadion", jak domácí nazvali svou louku, se sjelo široké okolí, aby soutěžili a fandili na Týnčanské olympiádě 2012. Už samotné slavnostní a na zdejší podmínky vskutku velkolepé zahájení napovědělo, že kdo přišel, neprohloupil," informovala Deník o akci Irena Maňáková.

Olympijský oheň přivezla na koni bohyně Athéna, která jej předala bohu Diovi a ten zapálil věčný plamen, nad nímž se tyčila originální vlajka těchto her. Děti vypustily holubice papírové, přivázané na baloncích, jako symbol míru. Následně se rozezněla se státní hymna.

Disciplíny byly rozmanité a velmi originální. Hod „koštěpem" nabídl divákům pohled na létající košťata, kdy nejdelší hod měl úctyhodných 25,48 metrů. Následoval vodní slalom, ačkoliv na louce ani v jejím okolí žádná vodní plocha není. „Poté organizátoři v nadsázce sdělili, že nedostali dotace na zimní olympiádu, tak se musí spojit dvě v jednu a připravili soutěžícím závodní jízdu v týnčanském skibobu a běh na sjezdových lyžích s hody tenisovými míčky na terče, tedy mírně pozměněný biatlon," popisuje divačka Irena.

Olympiádu završila královská disciplína, štafetový běh na Olymp, ve který se proměnil protější kopec zvaný Janova hora.

Devět soutěžních družstev vždy po pěti soutěžících bojovalo ze všech sil a diváci, kterých bylo přes stovku, se nemohli nudit ani vteřinu.

Originálnost celé akce ještě podtrhoval fakt, že všechna náčiní a nástroje pro jednotlivé disciplíny, olympijskou vlajku a další detaily si zdejší nadšenci vyrobili sami.

„Vítězem Týnčanské olympiády se stal tým Banditi, který reprezentoval obec Hrabří. Obyvatelé Týnčan si na sebe vzali těžké břemeno, když se rozhodli sami uspořádat akci takového rozměru, ale zvládli to na výbornou. V sobotu jsme v malé nenápadné obci viděli velkou zábavu a je dobře, že dokáže pár nadšenců spojit své síly a bavit ostatní," dodává Irena Maňáková.