I letos je hlavním bodem programu přehlídka originálních a vtipných plavidel. Zapojit se může úplně každý, stačí k tomu postavit jakékoli plavidlo, kdy se fantazii meze nekladou. Jedinou podmínkou je, že nesmí být motorové. V soutěži nejde o výkon, hodnotit se bude zejména originalita, celkový dojem, vtipnost, šarm a nadšení posádky.

„V loňském roce se zúčastnilo více než 10 posádek. Jsme rádi, že každý ročník je dostatek plavidel, že lidé v sobě najdou kreativitu a pustí se do stavby plavidel či výroby originálních outfitů pro posádky. Loni vyhrál Shrek s Fionou, další místa obsadily posádky s názvy Kozí příběh, Rychlík, Hawajky, Ptáci nebo Stan na vodě," uvádí jedna z organizátorek Dáša Nesvedová.


Letos bude zařazena také Cena diváků, kdy sami návštěvníci rozhodnou o tom, která loď je podle nich nejlepší. „Máme připraveno elektronické hlasování, takové EEL (elektronická evidence lodí)," směje se Dáša Nesvedová. „Zkrátka návštěvníci přijdou k pověřenému pracovníkovi a řeknou mu, pro které plavidlo hlasují, on zadá data a v počítači máme připraven program, který výsledky zpracuje. Chceme dát i divákům možnost ovlivnit pořadí lodí, takže letos bude hodnotit jednak porota, jednak diváci," dodává organizátorka.

Každá loď dostane malý dárek a na dospělé vítěze čeká sud piva, uzená kýta a exkurze do Bohemia Sektu. Nejlepší dětské či rodinné posádky mohou vyhrát rodinnou vstupenku do Techmanie, zámku Březnice či místního kina. Nebude chybět ani oblíbená soutěž v přecházení lávky přes řeku.


V průběhu odpoledne je v areálu kluziště připraven zajímavý doprovodný program pro děti i jejich rodiče – tvořivý stánek Rodinného centra Pampeliška, námořnické tetování, žonglování, hudba v podání korespondenčního hudebního uskupení Břehule a také divadlo Zalezlíci s představením Panáčkov.

Večer pak na starém kluzišti vystoupí od 20 hodin kapely Brutus a The Metuzalém. „Legendární Brutus už zde v minulosti hrál na Rockfestu. Chtěli jsme po Neckiádě nastavit prostor pro klasickou poctivou letní bigbeatovou tancovačku," vysvětluje Nesvedová.

Karel Souček