O tom rozhodla porota 25. prosince navečer při 8. ročníku soutěže O nejlepší bramborový salát v restauraci U Reichertů v Příbrami na Březových Horách. Lidé, kterým zbylo čtvrt kilogramu tradiční pochutiny, donesli jako vzorek do 17 hodin přímo na místo. Tam se donesené vzorky naservírovaly na talířky a všichni příchozí ochutnávali a zapisovali čárky na papír k číslu salátu, který jim zachutnal nejvíce. 

Počet čárek zhruba po dvou hodinách ochutnávání a hodnocení rozhodl také letos o vítězství bramborového salátu Ivany Svobodové (loňská vítězka), která prý v minulosti obsazovala většinou druhá, třetí místa.

Akci pravidelně pořádá spolek SDA, který se dá pojmenovat podle libosti. Spolek dobrovolných akademiků (nebo alkoholiků), jak prý kdo chce. Soutěž si podle pořadatelů získala za roky své příznivce a tak se počet účastníků stále rozšiřuje.

O co se konkrétně soutěží? Zkrátka o nejlepší a nejoriginálnější recepturu bramborové vánoční pochoutky. Jedinou podmínkou je, že nesmí být zakoupená v obchodě.

Soutěží se o ceny, ohodnoceni bývají tři nejlepší, ale ani ostatní nepřijdou zkrátka, vyhrávají všichni.

Loni přineslo salát do soutěže 16 lidí, letos o dva více.