V kinech se nyní začal promítat nový osmdesátiminutový film, v němž Pat a Mat nezklamou při stěhování kaktusu nebo rotopedu, při obkládání koupelny nebo řezání vany. Podobně jako v krátkých večerníčkových příhodách, tak i v celovečerním filmu, snaha „kuťáků" končí vždy optimisticky.

Režisér Marek Beneš poskytl Příbramskému deníku rozhovor.

Postavičky obou kutilů vznikly před čtyřiceti lety, kdy jste snad ještě chodil do školy. Jak jste se k nim dostal?

Začínal s nimi můj otec Lubomír. Mně v té době bylo šestnáct. Byl to věk, kdy jsem měl jiné zájmy. Studoval jsem na ČVUT obor elektro a netušil, že budu jednou v tátově práci pokračovat. Pilotní díl, který celý seriál odstartoval, měl název Kuťáci. Později se začaly filmy točit pro Slovenskou televizi a měly název … A je to! S otcem jsem začal spolupracovat na animaci v osmdesátých letech, kdy série pokračovala pro Krátký film Praha a tam už dostali kutilové jména Pat a Mat. S tatínkem jsme pak spojili oba názvy na: Pat a Mat: A je to!

Necháváte se inspirovat vlastními příhodami při zvelebování domu nebo zahrádky?

Můj otec byl také kutil a tvořil podobně jako Pat a Mat s radostí. Spoustu věcí si v 70. a 80. letech uměl opravit, což v té době byla i nutnost. Já bydlím už 25 let v paneláku. Je ale pravda, že i tam se musí ledacos udělat. Manželka si mě dobírá, aby to nedopadlo jako v mém seriálu.Takže občas použiji i nápady ze svého života. Pokud se mi něco nepodaří, nevadí, mám alespoň námět pro další povídku.

Kolik epizod s Patem a Matem za čtyři desetiletí vzniklo?

Dílů je devadesát. Já se těmto postavičkám věnuji 25 let. V současné době ale moje studio Pat a Mat vlastní jen třináct posledních epizod a z nich byl právě sestaven film Pat a Mat na venkově. Jsme taková rodinná firma. Dcera studuje sice ekonomickou fakultu, ale pomáhá mi. Čtyřiadvacetiletý syn Lubomír pro mě připravuje internetové stránky a prodej na internetu.

Celovečerní film o Patovi a Matovi je v kinech od 31. března. Kdy se dostane na televizní obrazovku? Můžete to ovlivnit?

Pat a Mat ve filmu je sestaven z deseti epizod Pat a Mat na venkově, které bude zřejmě na podzim vysílat Česká televize. Do Vánoc by se měla v prodeji objevit DVD, kde bude i něco navíc.

Kde v zahraničí vašim kutilům diváci nejvíc rozumí?

Hodně jsou nyní populární v Holandsku, odkud jsem se 27. dubna vrátil. Vznikly tam o těchto postavách, které nazývají Soused a soused, tři divadelní představení. Promítá se tam od letošního roku také šest filmových epizod. Holanďané odhadovali, že za dva roky na to do kin přijde 50 tisíc diváků a této návštěvnosti dosáhli už za první dva týdny. Dohodli jsme se proto i na přípravě celovečerního filmu. Moc mě překvapilo, když jsem při jízdě v taxíku poznamenal, že jsem režisérem a scénáristou těchto postaviček. Taxikář jásal, že veze takovou celebritu. Před dvěma lety jsem byl na festivalu v Iránu, kde jsou Pat a Mat také velmi populární. Při tiskové besedě se s nimi a se mnou všichni chtěli fotit. V Iránu se jim dostaly postavy i do jazyka – nešiky nazývají Patu a Matu.

Máte nějaký bližší vztah k Sedlčanům?

Přímo v Sedlčanech mám příbuzné, rodinu ředitele školy Propojení Jaroslava Nádvorníka. Když jsme se nyní sešli, spočítali jsme, že jsme se spolu neviděli 39 let. Ale já tvrdím, že jsem tady byl i v mezidobí. Protože bydlím v Praze, což je kousek od Sedlčan, považuji to za ostudu a chtěl bych to napravit. Marie Břeňová