Původní název souboru zněl Slušně vychovaní westmani (S.V.W.), což bylo myšleno jako vtipná parodie na westernovou tematiku v tehdejší country hudbě. „Později se ustálil název Bonanza, znamenající naleziště drahých kovů. Jméno bylo pochopitelně vybráno i s ohledem na místo vzniku, tedy hornické město Příbram,“ vysvětlil kapelník Josef Velfl.

Formace vznikla v trampském prostředí, kdy se ve svých začátcích zúčastnila mimo jiné potlachů slavných trampských osad Údolí děsu a Údolí oddechu.

U jejího zrodu stáli kytaristé Josef Velfl a Josef Lukeš, banjista a hráč na harmoniku Václav Lukeš a basista Jiří Kaiser. V 70. a 80. letech minulého století prošla kapela mnoha Portami, kde se představila po boku slavných formací Hop – trop, Grošáci, Karavana, Brzdaři nebo Máci. Basista Mirek Velfl zde dokonce v roce 1977 vybojoval pro Bonanzu 1. místo za nejlepší instrumentální výkon.

Bonanza hrála ve společných pořadech s Pacifikem Tonyho Linharta, Minnesengry Pavla Lohonky Žalmana, s Nezmary, Plavci – Rangers, s Nerezem Zuzany Navarové, Schovankami nebo Tučňáky Michala Tučného. Kapela pronikla i do rozhlasu a jako jedna z prvních začala organizovat dnes tak populární country bály.

Úspěch se však u nás neodpouští, a tak přišla i doba omezení a zákazů. V roce 1978 dokonce hrozilo rozpuštění kapely.

Nejhůře dopadl tehdejší spíkr Miroslav Komínek, který nesměl až do odvolání vystupovat. Důvod byl absurdní, při jednom z klubových večerů zazpíval Komínek písničku Bytíz blues, což byla parodie na známé příbramské vězení.

„Cílem naší kapely nebylo a není přepisovat dějiny country and western music, ale pouze rozdávat svému okolí a sobě radost,“ vyznal se kapelník Josef Velfl.

Karel Souček