„Autopohádky jsou půvabné svou slovesností a hravostí, okořeněné navíc sympatickými písničkami kapely, která se u toho velmi dobře baví. Během večera zazní v podání kapely Chinaski pohádka O Plivníkovi. Jako skvělý vypravěč a herec zde vyniká především zpěvák Michal Malátný,“ uvedli organizátoři turné, které má zastávky v 19 divadlech po celé republice.

Převážná část textů pochází z pera Pavla Grohmana, který s celým nápadem přišel, nalezl v něm textařské rozptýlení, ale bohužel také poslední tvůrčí příležitost. Vystoupení je rozděleno na dvě poloviny. „V první zahrají kluci pohádku a písničky z Autopohádek a v druhé polovině odehrají unplagged své největší hity,“ doplnili organizátoři.

První CD Autopohádek vyšlo v roce 2004 a malým i velkým posluchačům nabídlo pohádky O Plivníkovi, Účetní a víla a O princezně, která se nesmála. Ty skupina proložila písničkami s názvy jako třeba Chrysler, Plivníkova píseň, Policie, Víla nebo Tatínek. Druhé CD vyšlo v loňském roce. Kromě Chinaski se na něm podílel Jiří Lábus, Lucie Bílá, Jaroslava Kretschmerová nebo Pavel Nový.

Nyní se na trhu objevily Autopohádky ve speciální verzi jako dvojalbum (2CD) za cenu jednoho CD.

Chinaski v roce 1987 pod názvem Starý hadry založili Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný). O dva roky později přibrali dva Novotného spolužáky z DAMU, Petra Rajcherta a Jiřího Seydlera. V roce 1994 se pod vlivem spisovatele Charlese Bukowského formace přejmenovala na Chinaski, což byl i název jejího debutové alba.

K dalším nahrávkám patří Dlouhej kouř, 1. signální, Na na na a jiné popjevky, Original nebo Music bar. K největším hitům pak Klára, 1.signální, Dobrák od kosti, Láskopad, Vedoucí, Tabáček, Vrchlabí nebo Zadarmo. Několikanásobní držitelé Anděla udělovaného Akademií populární hudby či majitelé Českého slavíka za rok 2005 hrají v současné době v sestavě Ondřej a Štěpán Škochovi, Petr Kužvart, Michal Malátný, František Táborský a Otakar Petřina.

Posledně jmenovaný nahradil loni zesnulého bubeníka Pavla Grohmana. „Pavlova smrt námi hluboce otřásla a jen velmi těžko jsme se odhodlávali znovu se sejít ve zkušebně. Po řadě debat a úvah v celé naší Chinaskové rodině nakonec převládlo staré Hrochovo heslo, že nejlepším lékem na bolest je práce. Rozhodli jsme se proto dokončit vše, na čem Pavel udělal už velký kus práce a udělat to, co by si on zcela určitě přál - pokračovat v činnosti kapely,“ uvedl již dříve Malátný.

KAREL SOUČEK