„Do Příbrami jezdíme rádi, je tu pozorné publikum a naše představení zde vždy měla příznivý ohlas. Hostovali jsme zde několikrát, naposledy loni v září s Tereminem. Předtím například s inscenací hry Tennessee Williamse Tramvaj do stanice Touha v režii Janusze Klimszy nebo s Příběhy obyčejného šílenství Petra Zelenky v autorově režii. Všechna představení jsme uvedli již v nově zrekonstruovaném divadle,“ připomněla dramaturgyně divadla Eva Suková. Idiot je hrou o muži, který se vrací domů. Kníže Myškin cestuje ze Švýcarska do Petrohradu. Shodou okolností a náhod musí cestu přerušit, a tak, zcela nečekaně, vstoupí do životů jiných lidí. Podobně jako oni do jeho. Premiéru v Dejvickém divadle mělo toto dvouhodinové představení loni v lednu.

„Často dostávám otázku, proč tolik ruské klasiky. Myslím si však, že když je na repertoáru dvakrát Dostojevkij a pokaždé viděný úplně jinak, je to výhoda a současně zajímavá konfrontace,“ uvedl režisér a umělecký šéf divadla Miroslav Krobot s tím, že druhým představením jsou Bratři Karamazovi, kteří se dočkali i filmového ztvárnění.

„Je překvapivé, jak se adaptace dobře obejde bez řady hrdinů, kteří se v románu jeví jako nezastupitelní. Krobot také zachovává dějovou linii románu, ale osekává ji až na dřeň, aniž by ji rozmělnil nebo dovedl k povrchnosti. Krátí a vypouští leccos a to, co použije, zase spojuje do nečekaných souvislostí a kontrastů. Na jevišti se odehrává Dostojevského román, ale zároveň jako by tu vznikala úplně nová kvalita,“ ohodnotila představení kritička Jana Machalická.