Jednašedesátiletý András Kern je v rodném Maďarsku už léta známý jako divadelní a filmový herec. V roce 2004 debutoval úspěšně i jako dramatik, když budapešťské Divadlo Attily Józseva uvedlo ve světové premiéře jeho lyrickou komedii Spencer a Katharine.
Autor, který si roli mužského protagonisty napsal sám sobě na tělo, prohlásil, že jeho velice lidská hra se netýká výlučně slavné herecké dvojice Tracy a Hepburnová. „Je to hra i o nás, o našich přátelstvích, láskách i manželstvích, o našem talentu, o naší zbabělosti, o kráse i ošklivosti,“ naznačil maďarský dramatik.

Nicméně hlavním inspiračním zdrojem byl pro Kerna autentický příběh Tracyho a Hepburnové. „Ti dva spolu nadosmrti bojovali, milovali se i zraňovali,“ řekl autor, který své hrdiny sleduje od jejich prvního setkání a přes utajovaný poměr (Spencer Tracy se nikdy nerozvedl s matkou svého hluchého syna) až po veřejně přiznaný milostný vztah, který trval plných 27 let. Za tu dobu Spencer Tracy a Katharine Hepburnová spolu natočili celkem devět filmů. „Tím posledním byl snímek Hádej, kdo přijde na večeři, z něhož jsme odvodili český název pro Kernovu hru,“ vysvětlil herec a ředitel pražského divadla Tomáš Töpfer. V podtextu hry je kromě obdivu k velkým umělcům obsažena i nostalgická vzpomínka na „věčné milence“.

Spencer zesnul 10. června 1967, pouhých sedmnáct dní po natáčení snímku Hádej, kdo přijde na večeři a Katharine nikdy nenašla odvahu zhlédnout jejich poslední společný film. Zemřela rovněž v červnu, jenomže o šestatřicet roků později. Divadlo Na Fidlovačce uvedlo hru Hádej, kdo přijde… v české premiéře 20. prosince 2007 v překladu Kateřiny Pošové. V legendární dvojici se představuje Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová.

KAREL SOUČEK