„Svátek barevného listí je spojen s dobou, kdy se začíná zbarvovat Čapkova zahrada podzimními tóny. Nejkrásnější v tomto období je stará mohutná olše porostlá až do vrcholu koruny lijánami přísavníku ("psího vína"). Olše má pronikavě červenou, v okolní přírodě neobvyklou barvu,“ vysvětlila ředitelka památníku Kristina Váňová.

Protože se slavnost koná pod širým nebem, je třeba kvůli počasí volit vhodný termín, který je podle organizátorů zpravidla uprostřed měsíce září. „Někdy ještě doznívá léto, jindy je už podzim v plném proudu. Už se nám stalo, že první zářijový mrazík dokonale oholil právě zmíněné lijány,“ poznamenala Kristina Váňová.

Svátek barevného listí je určen široké veřejnosti, památník již má pravidelné návštěvníky z celé republiky, kteří právě na tuto akci každoročně přijíždějí. Letos vystoupí kytarista Jan Tuláček se svými přáteli, v podání Jana Krejčího zazní Čapkovy texty a návštěvníci se dočkají i otevření výstavy fotografií, jejichž autorem je také Karel Čapek.

„Ten se fotografování věnoval jenom pár let, ale fotky pořídil skutečně dobré. A ještě o této své činnosti napsal nesmírně vtipné fejetony,“ zdůraznila ředitelka památníku.

Tato zahradní slavnost zároveň otevírá podzimní návštěvnickou sezonu. V tomto období je ve všední dny památník navštěvován zejména školními skupinami a o víkendech milovníky poklidu v Čapkově domě i zahradě. „Doufáme, že i tato část sezony bude úspěšná a zakončíme ji vánočním programem,“ dodala Kristina Váňová.

Památník byl zřízen v roce 1963 v domě, kde spisovatel pobýval v posledních třech letech svého života. Po rozsáhlé rekonstrukci objektu i expozice byl památník znovuotevřen 25. dubna 1997 a je věnován nejen osobnosti a dílu Karla Čapka, ale i jeho manželky, herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové. Samostatnou expozici má od roku 1998 v podkroví domu novinář a spisovatel Ferdinand Peroutka.
Návštěvníci si mohou projít také Čapkovu stezku. Krátký, asi sedmikilometrový okruh vede místy, kudy Karel Čapek chodil při svých pobytech na Strži. Na jižním konci hráze Stržského rybníka sedával s přáteli, vzrostlý les, takzvané Černé jedlí, bylo zase oblíbeným místem houbaření letních hostů.

Karel Souček