„V současné době jsme na turné po Španělsku, poslední koncert máme 8. dubna, tedy den před březnickým vystoupením, s Musicou Bohemicou v Barceloně. Hned po něm vyrazíme rovnou do Březnice, tak jen doufám, že vše stihneme a dobře dojedeme,“ vzkázal ze Španělska Zdeněk Rys.

Ten sebou bohužel nemá seznam koncertů, tak si ani nevybavuje, zda již v Březnici někdy vystoupil. „Na západ od Prahy ale hrajeme často, zatím naposledy loni v Rakovníku. K Příbramsku mám ale blízký vztah. Je to hezký kraj, často tudy projíždím a s orchestrem jsem zde i na různých místech hrál. Například v rámci Příbramského hudebního léta, které se konalo na vodě,“ zavzpomínal hobojista. Pražské dechové trio vzniklo v roce 1993, kdy navázalo na dlouholetou úspěšnou uměleckou dráhu stejnojmenného souboru, založeného v roce 1966.

Současní hráči, absolventi Pražské konzervatoře, vystupovali pod názvem Hlávkovo komorní dechové trio, které ve svých začátcích úzce spolupracovalo s kulturní a vědeckou nadací architekta Josefa Hlávky. Tito hráči po léta působí na scéně profesionálních orchestrů.

Již od mládí se věnovali komorní hudbě a úspěšně se, jak sólově, tak s různými soubory zúčastnili několika soutěží. Soubor již v tomto obsazení získal v roce 1991 první místo v mezinárodní soutěži „Mladá Praha“ a o rok později se zúčastnil světové soutěže komorních souborů v Tokiu.

Pražské dechové trio reprezentuje českou i světovou hudbu v koncertních sálech, galeriích i zámeckém prostředí. Kromě vystoupení na různých místech naší republiky soubor pravidelně koncertuje i v zahraničí, například v Německu, Rakousku, Itálii, Francii nebo Japonsku.

„Repertoár březnického koncertu nabídne průřez obdobími od klasicismu až po jazz. Na programu budou Mozartovy, Debussyho, Milhaudovy nebo Dvořákovy skladby. Repertoár konkrétního koncertu vytváříme většinou na základě požadavků pořadatele a koncertního prostoru. Vždy se ale snažíme o zajímavý a barevný program, při kterém se posluchač pobaví i poučí,“ zdůraznil Zdeněk Rys, který je zároveň prvním hráčem Rozhlasových symfoniků a členem dechového kvinteta Academia.

KAREL SOUČEK