Úspěšně tak vstoupil do své šesté letní sezony původní muzikál Noc na Karlštejně. Obě letošní premiérová představení (3. a 4. června 2011) na nádvoří zámku v Dobřichovicích u Prahy byla vyprodaná. V roli Peška spolu se stálicí tuzemské pop music Pavlem Vítkem exceloval jeho profesionální muzikálový kolega Lumír Olšovský. Další dvě reprízy se budou odbývat v pátek 24. a v sobotu 25. června na nádvoří zámku v Mníšku pod Brdy.

Původní muzikál unikátní soubor složený z profesionálů i ochotníků, kteří jsou doma v kraji kolem dolního toku řeky Berounky, uvádí už neuvěřitelných šest let. Za tu dobu výkony Vladimíra Čecha, Pavla Vítka, Jana Rosáka, Štěpána Raka, jeho syna Matěje i dalších profesionálů, stejně jako dobřichovických a řevnických ochotníků i poberounských starostů obdivovalo na třináct tisíc nadšených diváků. Všechna představení byla vyprodaná.
I letos v Dobřichovicích se návštěvníci dobře bavili při tradičně oblíbených scénách – třeba když zbrojnoš v podání poslance Petra Bendla dojil kozu, Pešek (Pavel Vítek) si myl nohy v putně či opilý purkrabí Karla Krále vkráčel na scénu, řka: „Já jsem tetička a už nechci slyšet ani slovo…“

Ochuzeni nebyli ani o milostný dialog císaře a císařovny, známé hity Karla Svoboda a Jiřího Štaidla, vypravěčské vstupy Jana Matěje Raka, odvážné souboje šermířů či závěrečný příjezd ženských a kejkle metačů ohně. Diváci se ovšem tentokrát dočkali také novinky – v sobotním představení nahradil Pavla Vítka v roli Peška nositel Thálie Lumír Olšovský. Byl skvělý – při jeho pobytech na scéně se prakticky napřetržitě smálo publikum, stejně jako jeho herečtí kolegové. Karla IV. si premiérově namísto zaneprázdněného Vladimíra Čecha zahrál bývalý středočeský hejtman a ministr dopravy, poslanec Petr Bendl. Novou roli zvládl s grácií. Přesvědčit se o tom mohou i návštěvníci mníšeckých představení – Bendl, stejně jako Olšovský budou účinkovat také tady.

Původní verze muzikálu Noc na Karlštejně, v němž znějí všechny skladby známé ze stejnojmenného filmu, se na nádvoří romantického zámečku v Dobřichovicch poprvé hrála v létě 2006. Zaznamenala obrovský úspěch – všechny reprízy byly dopředu vyprodané, takže se muselo několik představení přidávat. V roce 2007 soubor Noc na Karlštejně uvedl znovu, tentokrát v rámci dvoudenního Královského průvodu z Prahy na Karlštejn – hrálo se první den v Dobřichovicích, druhý den na louce u mostu v Karlštejně. Toto představení vidělo rekordních bezmála 1400 diváků. Při stejné příležitosti poberounští ochotníci i profesionálové Noc na Karlštejně sehráli také v letech 2008, 2009 a 2010. Letos bude představení „putovat“ po půlce Čech – kromě Dobřichovic a Mníšku pod Brdy se bude hrát i na hradě Křivoklátě, na zámku v Třeboni či pod hradbami v Nymburce.

V hlavních rolích se opět objevují známé a populární tváře – císaře Karla IV. hraje moderátor Vladimír Čech v alternaci s Petrem Bendlem. Další moderátor a herce Jan Rosák exceluje v roli vévody bavorského Štěpána (ve dvou představeních zaskočí senátor Jiří Oberfalzer), v roli krále cyperského Petra diváky nutí k záchvatům smíchu bavič Petr Jančařík. V roli Peška se opět v tom nejlepším slova smyslu „předvádí“ zpěvák Pavel Vítek, který na dvě představení svoji roli „přenechal“ skvělému Lumíru Olšovskému. Vypravěče představuje brilantní kytarista Jan-Matěj Rak. Doplňují je ostřílení a mnoha rolemi prověření ochotníci – Monika Vaňková v roli císařovny Alžběty, Pavla Švédová v roli Aleny, Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho žena Alena v roli hofmistryně Ofky.

Spolu s herci a zpěváky účinkují šermíři, břišní tanečnice a metači ohně, nechybí ani koza či koně. Sbor manů je sestaven z osmi starostů poberounských obcí, respektive měst.

NOC NA KARLŠTEJNĚ:

(www.noc.nasenoviny.net)
Kde a kdy se ještě bude hrát v roce 2011:
Zámek Mníšek pod Brdy – v pátek 24. 6., v sobotu 25. 6. od 20.30
(Předprodej vstupenek: Zámek Mníšek pod Brdy - mnisek@stc.npu.cz)
Hrad Křivoklát – v sobotu 2. 7., v neděli 3. 7. od 20.30 hodin
(Předprodej vstupenek: Hrad Křivoklát – krivoklat@stc.npu.cz, www.krivoklat.cz)
Zámek Třeboň – v pátek 8. 7., v sobotu 9. 7. od 20.00 hodin
(Předprodej vstupenek: www.tdf.cz)
Nymburk, pod hradbami – v pátek 22. 7., v sobotu 23. 7. od 20.00 hodin
(Předprodej vstupenek: Pivovar Nymburk - nymburk@postriziny.cz)
Kdo bude hrát a zpívat:
Pavel Vítek, Jan Rosák, Vladimír Čech, Petr Jančařík, Lumír Olšovský, Jan-Matěj Rak, členové divadelního souboru Řevnice a Dobřichovice, poslanec Petr Bendl, senátor Jiří Oberfalzer, starostové poberounských obcí, šermířská skupina Okořská garda, metači ohně, taneční skupina Proměny, taneční soubor Galatea, koně, koza…