Miroslav Marek, prezident Agentury Dobrý den, přijede osobně dohlédnout na to, kolik lidí s perníčkem projde v 16 hodin branou vyzdobenou výtvarníkem Petrem Sůsou. Perník však musí být ozdobený vánočním motivem. „Už jsem kvůli Sedlčanům přehodil zápas ve stolním tenise i oslavu narozenin dcery Lenky," potvrdil s úsměvem prezident agentury Marek svoji účast. Tentokrát však bude mít ve městě ještě jiné poslání. „Agentura Dobrý den vydala Czech Book of Records – Českou knihu rekordů v angličtině. Reprezentativní publikace je výběr toho nejlepšího – vše, čím se může naše republika pochlubit. Připomíná tak významné vynálezce, osobnosti, úspěchy českého zdravotnictví a dalších oborů. V kapitole věnovaném knihám je zápis také o Sedlčanech, kde byl v roce 2007 utvořen rekord v kategorii Nejvíce lidí na jednom místě s knihou Josefa Lady. Branou jich prošlo neuvěřitelných 620," sdělil Miroslav Marek. Sedlčanští si mohou považovat toho, že si toto město Marek zvolil pro křest unikátní knihy. Jejím kmotrem bude Josef Lada. „Do Sedlčan se už těším," vzkázal naším prostřednictvím vnuk slavného českého malíře. Miroslav Marek se prý zatím s Josefem Ladou osobně nesetkal. „S jeho dědečkem Josefem Ladou jsem ale ve stálém kontaktu odmalička až do současnosti, ovšem v tom duchovním," uvedl Marek.

Upozornil, že zápisů z Příbramska je v knize hned několik. „Je v ní odkaz, že největší hornické muzeum se nachází v Příbrami. Kulturní středisko Dobříš a tábornický oddíl Zlatý list se zasloužily o rekord tím, že zorganizovaly výuku vázání ambulančních uzlů, v jejímž závěru uvázal každý z 362 účastníků akce jeden ambulanční uzel ve shodný okamžik jako ostatní," sdělil Marek. Do české „guinnessovky" se v angličtině dostal také zápis o největší žulové kouli. „Kašně na náměstí TGM v Příbrami vévodí 18 tun vážící žulová koule o průměru 2,3 metru. Od jara do podzimu každou hodinu hraje kašna různé melodie a koná se zde vodní představení prozářené nejrůznějšími barvami," citoval prezident agentury. Upozornil také na rekord vážící se v k Vratislavu Ebrovi, který má na Sedlčansko dlouhodobě vazby: „Vratislav Ebr uspořádal ve spolupráci s Palácem knih Luxor autogramiádu, na které se sešlo 56 přímých potomků 38 významných (již nežijících) osobností českého kulturního, společenského a vědeckého života. Uskutečnila se pod dohledem komisařů z Agentury Dobrý den Pelhřimov 19. listopadu 2005 na Václavském náměstí v Praze."

Sobotní akce bude na sedlčanském náměstí zahájena již v 15 hodin. V průběhu odpoledne bude hrát nejen koledy skupina Repete, přijede také spisovatel Stanislav Juhaňák, po slavnostním rozsvícení vánočního stromku místostarostou Sedlčan Miroslavem Hölzelem se mohou těšit návštěvníci na adventní průvod. „Vyhlašujeme také soutěž o nejhezčí perník s vánočním motivem. Bude vyhodnocena ještě v průběhu odpoledne. Ucházet o cenu se může každý, kdo se s perníčkem přijde pochlubit v sobotu 29. listopadu mezi 14.30 až 15. hodinou na sedlčanské náměstí," vzkazuje za pořadatele vedoucí knihovny Blanka Tauberová. Marie Břeňová