Vystrkov chátrá

Pozornost návštěvníků z regionu zřejmě nejvíc upoutá prezidentská vila ve Vystrkově. Byla postavena v letech 1959 až 1961 a není u ní uvedené jméno architekta. To má svůj důvod.Rekreační středisko Vystrkov, které vzniklo na levém břehu Orlické přehrady ještě před tím, než se začalo okolí budoucího jezera napouštět, mělo sloužit k oddechu privilegovaných funkcionářů komunistické strany a jejich hostů. Autoři situačních plánů a návrhů jednotlivých luxusních vil, včetně vily prezidenta Antonína Novotného, nejsou známi.

Jak autoři výstavy poznamenávají, jejich podíl můžeme jen tušit. Komunisté využili práci architektů, inženýrů a stavebních techniků, kteří v té době byli vězněni na Pankráci.

V době, kdy se projekt připravoval, byli mezi vězni například představitelé moderní architektury Jaroslav Vaculík, Stanislav Tobka nebo dokonce mezinárodně uznávaný odborník Bedřich Rozehnal. Objekt vyniká ojedinělým plastickým – téměř sochařským tvarováním hmot. Stavba však od 90. let trvale chátrá a je opuštěna.

Rukopis Jana Kotěry

Vila rodiny Mandelíků v Ratboři postavená v letech 1911 až 1913 zaujme již jen názvem architekta Jana Kotěry, s jehož jménem je na Sedlčansku spojována přestavba zámku Červený Hrádek.

Nechtěná vila Hermína

Blízko vchodu by neměl návštěvník minout bez povšimnutí ani vilu Hermínu z Čermína u Berouna. Je z let 2000 až 2009 a její stavbě předcházel šestiletý spor místních úřadů a sousedů majitele o získání stavebního povolení. Podepsáni jsou pod tímto nezvyklým domem s půdorysem pravoúhlého lichoběžníka architekt Petr Hájek, Jan Šépka a Tomáš Hradečný. Vila stojí na svahu a její majitel prý snil o tom, že když v jejích nejvyšších partiích spustí dolů kuličku, proběhne až dolů a jejímu pohybu nebude bránit žádná překážka. Vila Hermína má takový sklon, který do ní umožňuje vstup bez schodů.

Na tyto a další stavby a jejich zajímavosti a na průkopníky, kteří zanechali ve Středních Čechách nesmazatelnou stopu, upozornila na vernisáži v zasvěceném výkladu vystudovaná architekta Ivana Slavková (dříve Cihelková) z Prahy, která pochází z Vysokého Chlumce. „Všechny vily, ať již byly stavěny před 100 nebo před pěti lety, byly založeny na spolupráci architekta a investora. Investoři měli velký podíl na tom, co se vytvořilo. Byli to lidé pokrokoví, nebáli se nových věcí, nebáli se experimentovat s dosud nevyzkoušenými postupy, technologiemi. A já bych si přála, aby takových lidí bylo i v současnosti víc," poznamenala závěrem. Marie Břeňová