Česká republika, Polsko, Rakousko, Německo, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Ukrajina. Ze všech těchto zemí se do Příbrami tento víkend sjedou účastníci 20. setkání hornických měst a obcí a 16. evropského dne horníků a hutníků. Jenom oficiálně přihlášených hostů těchto slavností jsou zhruba dva tisíce. Nejenom pro ně, ale i pro ostatní návštěvníky města je připraven bohatý víkendový program.

Setkání představuje nejvýznamnější událost, která upomíná na hornické tradice ve městě Příbrami a na Březových Horách. Kulturní program bude probíhat celý víkend na náměstí T. G. Masaryka, náměstí J. A. Alise, na dole Marie, v expozicích Hornického muzea nebo na Svaté Hoře. K hornickým slavnostem patří i průvody: očekává se v nich až 3000 krojovaných účastníků nejen z České republiky, ale i z jiných států Evropy. Doprovázet je bude na 7 kapel.

V pátek projde večerní Příbramí světelný hornický průvod

Hornické slavnosti budou zahájeny v pátek v 19 hodin na náměstí T. G. Masaryka Příbrami, pak bude následovat koncert Příbramského Big Bandu a ve 21 hodin přijde na řadu čepobití – nočním městem projde hornický průvod s lucernami, který bude zakončen ohňostrojem. Na Dole Marie a na náměstí J. A. Alise bude možné už od podvečera navštívit několik hudebních vystoupení, a to v pátek, v sobotu i v neděli. „Přijďte se spolu se stovkami návštěvníků z celé ČR i zahraničí bavit a připomenout si tradice, které jsou s naším městem neodmyslitelně spjaty. Velmi působivé budou zejména slavnostní hornické průvody," lákal již dříve na hornické slavnosti a jejich atmosféru místostarosta města Příbrami Václav Švenda.

V sobotu bude na Svaté Hoře sloužena bohoslužba, pak městem projde Hornická paráda

Sobota začne dopolední hornickou bohoslužbou na Svaté Hoře. Z ní poté bude procházet centrem Příbrami slavnostní průvod vyšňořených horníků zahájený střelbou z moždířů ze Svaté Hory. Další průvod vyjde v 15 hodin z náměstí J. A. Alise k dolu Anna. Celý den bude na náměstí T. G. Masaryka probíhat pestrý kulturní program (hornická ceremonie, hudební vystoupení) zakončený od 18,30 hodin vystoupením hudební skupiny Ginevra.

Nové kulturně-vzdělávací centrum na dole Anna

Na dole Anna (Husova ulice č.p. 274) bude v sobotu v 15,30 hodin také slavnostně otevřeno nové kulturně-vzdělávací centrum, jež do budoucna poslouží k pořádání přednášek, workshopů a interaktivních programů (určených zejména školám a rodičům s dětmi) s cílem uchovat hornické tradice Příbramska. Při této příležitosti na dole Anna zahájí také dvě výstavy. Pocta královskému hornímu městu Příbram představí kovové plastiky z dílny uměleckého kováře Michala Šimka, druhá výstava potom umělecké fotografie březohorského historického podzemí, jejichž autorem je Miroslav Zelenka. Od 16 hodin zazní hornické písně v podání německého sboru Freiberger Bergsängern.

Rýžování zlata na dole Anna

Český klub zlatokopů předvede v odpoledním sobotním programu rýžování zlata čestnými hosty, rýžování zlata si široká veřejnost bude moci vyzkoušet v průběhu celého dne.

Český permon

Kostel sv. Vojtěcha na Březových Horách na náměstí J. A. Alise bude v sobotu od 18 hodin svědkem slavnostního předávání cen Český permon.

Výstava Zmizelá Příbram na dole Vojtěch

V cáchovně dolu Vojtěch (Husova ulice č.p. 29) bude současně zpřístupněna výstava Zmizelá Příbram, která vychází ze stejnojmenné knihy ředitele Hornického muzea Příbram a historika Josefa Velfla. Představuje historické fotografie částí města, které se v průběhu let změnily k nepoznání, a další cenné dokumenty vztahující se k minulosti tohoto podbrdského centra, mimo jiné faksimile nejstarší listiny o Příbrami z roku 1216 nebo ukázku nejstaršího vyobrazení městského znaku v graduálu z 80. let 16. století. Výstava bude doplněna o první veřejnou prezentaci archeologických nálezů objevených během rozsáhlé rekonstrukce náměstí T. G. Masaryka v letech 2011–2012, která přinese některé doposud neznámé skutečnosti z historie Příbrami.

Neděle bude na Březových Horách patřit hudebním vystoupením a vystoupením pro děti na náměstí J. A. Alise a na Dole Marie.

Kompletní program hornických slavností s harmonogramem naleznete zde: http://www.pribram800let.cz/program/akce/setkani-hornickych-mest

Pavlína Svobodová, mluvčí radnice