Inspiraci získala v knize Jiřího Egermaiera nazvané Zapomenutý Josef Bosáček a jeho galerie pod širým nebem, řekla ČTK galeristka Hana Ročňáková. Výstava potrvá do 26. května.
Výstava k 150. výročí Bosáčkova narození je putovní. Jako první ji mohli zhlédnout obyvatelé a návštěvníci Plzně. Příbramská expozice je ale větší. Rozšířila se o originály Bosáčkových skic a návrhů fresek, které zapůjčilo Hornické muzeum Příbram, a o další díla z majetku rodiny Šedivých ze Smolotel, s níž se malíř stýkal.
"V takovém rozsahu už výstava asi nikde nebude," dodala Ročňáková. Autorka chce podle ní expozici představit i v dalších městech spjatých s Bosáčkovým životem, například ve Vodňanech, Klatovech nebo Strakonicích.
Bosáček se narodil 17. února 1857 v Příbrami jako čtvrtý ze šesti synů dámského krejčího Kašpara Melichara Baltazara Bosáčka a jeho ženy Anny Marie, rozené Kášové, dcery známého příbramského pekaře a měšťana Josefa Káše. Vyučil se pekařem, víc než toto řemeslo jej však přitahovalo malování. Vstoupil do pražského kláštera Emauzy k benediktinům, kteří měli svou malířskou školu. Byl žákem Gabriela Jakuba Wügera, později studoval na Akademii výtvarných umění v Praze.
Během studií se seznámil s Mikolášem Alšem a začal s ním spolupracovat. Podle Alšova návrhu například vytvořil sgrafita na lékárně v Kladně, nástěnné malby v děkanském kostele Navštívení Panny Marie ve Vodňanech, sgrafita na Občanské záložně ve Vsetíně, Plzni a Strakonicích. Vedle toho tvořil podle vlastních návrhů, mimo jiné oltářní obrazy v kostele sv. Barbory v Lužné u Rakovníka, Oseku u Rokycan nebo Volduchách. Zemřel v roce 1934 v Příbrami, na tamním hřbitově je i pochován.