Jak se vydařil loňský ročník?
Loňskou slavnost podpořilo po dvou předešlých deštivých ročnících slunečné počasí a věříme, že tomu tak bude i letos. Atmosféra zde panuje vždy příjemná a to nejvíce kvůli dětem. Těm, kteří se zde léčí, kteří zde vystupují či přijdou spolu s rodiči si tento den užít. Jejich radost je i naše radost.

Připravili jste letos nějaké zásadnější novinky?
Zásadní novinky nechystáme, ale vždy se snažíme něco programově obměnit. Například letos bude připravena soutěž v malování Zámecké slavnosti. Dílka dětí budou poté ještě nějaký čas zdobit budovu léčebny nebo školy. Dále stojí za zmínku hudební pohádkové představení od Divadélka Kůzle z Kutné Hory.

Jaký doprovodný program návštěvníkům nabídnete?
Budou zde koníci, malování na obličej, střelba z luku a vzduchovky, ukázky techniky klubu vojenské historie. Děti potěší i hasiči ze Zalužan a Obecnice, dále skákadla, trampolíny, soutěže, sokolníci či šikovní řemeslníci. A příbramské divadlo k nám pošle dva klauny. Určitě bude z čeho vybírat!

Jak se vůbec daří bukovanské léčebně? Má dost klientů?
Loni jsme si touto slavností připomněli 80 let od založení léčebny. Každý rok je samozřejmě trošku jiný. Zámecká slavnost je bonusem, jak pro naše klienty, tak i pro veřejnost. Vše je závislé na hospodářském výsledku našeho zařízení. Pacientů, kteří léčbu potřebují, je sice mnoho, ale léčebny se potýkají s bojem o přežití. Dnes se bohužel zapomíná na pravidelnou léčbu alergií, přitom počet alergiků stále vzrůstá. Následná péče však není ze strany zdravotních pojišťoven preferována. Ač nejsem odborník, selský rozum mi říká, že neléčené obtíže u dětí si v dospělosti zákonitě vezmou svou daň, která bude určitě vyšší než by byla dnes. S ohledem na uvedené je tedy pořádání Zámecké slavnosti nejvíce na bázi dobrovolnosti, pomoci, pochopení situace a podpoře účinkujících i partnerů. Všem patří velký dík! Karel Souček