„Na setkání se chystá až 3000 oficiálních hostů z České republiky a zahraničí. Tato akce bude ve znamení hornických tradic, a aby město vyhovělo všem zájmovým skupinám, ten samý víkend proběhne v areálu Nového rybníka a letního kina dvoudenní festival pod širým nebem s hvězdným obsazením českého showbyznysu," uvedl bližší podrobnosti starosta města Příbrami Jindřich Vařeka s tím, že tento festival se město nakonec rozhodlo uspořádat vlastními silami.

Přípravy oslav probíhají v úzké spolupráci města, jeho příspěvkových organizací, Hornického muzea, Státního okresního archivu, Svaté Hory a místních spolků již mnoho měsíců. Společně se tvoří pestrý program akcí. Návrh programu jich čítá téměř na osmdesát. A další budou přibývat. Akce budou postupně zveřejněny na oficiálních webových stránkách www.pribram800let.cz. Jejich spuštění se chystá na začátku příštího roku. „Vedle webu vám budeme informace o programu a aktuality k 800 letům poskytovat také v Kahanu, na Facebooku a pomocí e-mailového infoservisu města," doplňuje místostarosta města Václav Švenda s informací, že na začátku příštího roku bude vydán i tištěný kalendář akcí na rok 2016.

V létě se obyvatelé i návštěvníci města mohou těšit na řadu koncertů v rámci Příbramského kulturního léta, jež bylo v letošním roce novinkou pod názvem Babí léto. Tradiční Svatohorská šalmaj nabídne rozšířený program na dva dny. V oblasti sportu bude novou akcí Příbramský půlmaratón, který je plánován na příští podzim. „Ve výčtu příprav nesmíme opomenout, že v první polovině roku vydá Nakladatelství Lidové noviny u příležitosti našeho významného výročí monografii Příbrami v edici Dějiny měst autorského kolektivu pod vedením Věry Smolové, ředitelky Státního okresního archivu v Příbrami," doplňuje místostarosta.

„Máme před sebou naprosto výjimečnou událost. Být u tak významného výročí, jakým je rovnou to osmisté, představuje výzvu, ale zároveň i čest pro všechny organizátory příprav. Věříme, že si oslavy města společně užijeme," uvedl na závěr starosta města Jindřich Vařeka. Pavlína Svobodová, mluvčí radnice