Den řemesel využil ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl k tomu, aby přiblížil návštěvníkům ve skanzenu objekt kovárny, který začala firma S-B Barták Sedlčany budovat a jehož hrubá stavba má být hotova do konce letošního roku. Krajský úřad podpořil výstavbu repliky kovárny z Počepic téměř dvěma miliony korun.

„Na kovárnu!" pronesl Velfl při přípitku vysokochlumeckým pivem stavbě, u níž se nyní kopou ve skanzenu teprve základy. Hrdla doušky pěnivého moku zchladili na pódiu kromě ředitele hornického muzea a krajského radního pro památkovou péči Zdeňka Štefka, také zástupce městyse Vysoký Chlumec Luboš Hlaváček, vedoucí skanzenu Lubomír Procházka a Jiří Barták, majitel stavební firmy, která zakázku získala.

Ředitel Velfl připomněl, že do další stavby ve skanzenu, který je pobočkou Hornického muzea Příbram, investují po několikaleté pauze. Radní Štefka informoval, že nejde o jedinou investici Středočeského kraje do skanzenů. „V kraji máme tři skanzeny a do všech tří proudí investiční prostředky. Největší s využitím evropských fondů proudí do skanzenu v Kouřimi, kde vznikají nové objekty a zázemí za zhruba 50 milionů korun, v Přerově nad Labem vzniká za podpory fondů Evropské unie pět nových objektů za zhruba 10 milionů korun. Necelé dva miliony korun pro Vysoký Chlumec jsou poskytnuty z ryze krajských prostředků," řekl mimo jiné.

„Prvně jsme se ve skanzenu objevili v roce 2000, kdy jsme sem stěhovali budovu z Obděnic," ohlížel se za patnáctiletou spoluprací Jiří Barták. Vedoucí skanzenu Lubomír Procházka repliku kovárny, která by měla být veřejnosti přístupná v létě příštího roku, představil. „Jde o přesnou kopii tradiční kovárny, což je zděný objekt z poloviny 19. století, který stojí v Počepicích. Díky pochopení majitele jsme mohli provést zaměření. Chceme, aby byla funkční s klasickou výhní, měchem a při významnějších příležitostech v ní budeme předvádět kovařinu, s níž se lidé již příliš mnoho nesetkávají."
Ředitel sdělil, že skanzen je nyní v poslední fázi výstavby. „Doplňujeme stávající usedlosti a prostor, který má evokovat vesnici středního Povltaví, především na Sedlčansku a Petrovicku, odkud přenášíme nejvíc staveb. Kovárna samozřejmě k tomu patří a výrazně skanzen obohatí a zvedne i návštěvnost, protože o technické stavby tohoto typu je u veřejnosti největší zájem," dodal Procházka. Marie Břeňová