Premiéra je plánovaná na 12. března příštího roku. Kromě známých herců Lukáše Vaculíka, Simony Krainové, Simony Babčákové, Ondřeje Sokola, Richarda Genzera a Michala Suchánka se v něm objeví i devět komparzistů ze Sedlčan. Představují bývalé spolužáky hlavních hrdinů, kteří se setkali po pětadvaceti letech. Zajímalo nás, jak si několik dnů denního a nočního natáčení na Častoboři užili a oslovili jsme pět z nich.

Všichni jsou zajedno v tom, že se sešla u filmování dobrá parta. „Užili jsme si spoustu legrace. Víte, já některé Sedlčaňáky znala jen od vidění a jiné vůbec ne. Herci byli také skvělí. Richard Genzer a Ondřej Sokol byli hovorní a jsou to jedním slovem šoumeni. Michal Suchánek toho ale moc nenamluvil. S herečkami jsme si také při pauzách povídaly. Připouštím, že jsem měla trochu trému, abych se něčím před nimi neshodila," připouští Jožka Vondrová. Líbilo se jí také, že taková hvězda, jakou je Lukáš Vaculík, každému z nich podala kamarádsky ruku. Pro režiséra Nikolaeva měli všichni také jen slova chvály. Sympatické jim bylo, že si s nimi na závěr připil režisér šampaňským. „Nechoval se nadřazeně, byl pohodový, vše řešil v klidu a bylo to znát na atmosféře celého natáčení," zhodnotil Jaroslav Repetný stručně režisérův přístup, který zazněl podobně i z úst ostatních. Petru Černému a Petru Liškovi utkvěl v paměti také asistent režie Jiří Kačírek. „Je to naprostý profesionál, který udivoval přístupem a pro výsledek celého filmu je to nepostradatelný člověk," poznamenal Liška. „Jirka Kačírek byl fantastický. Hned druhý den si s námi potykal," doplnil Černý.

O veselé okamžiky se prý postaral výrazný smích Jožky Vondrové, který byl téměř totožný s chechotem herečky Símony Babčákové. Dokázal poplést komparzisty i samotné filmaře. „Veselo bylo poměrně často," potvrdil Miroslav Chmelař a vyprávěl, jak mu po propršelé a probdělé noci nenastartovalo auto. „Mělo nás pět odvézt z Častoboře domů. Když po pěti minutách nervů auto chytlo a nechtělo se mu opustit rozbahněné místečko, pohotově přiskočil kolega Jarda Repetný a situaci zachránil. Pravda, autíčko vyjelo, ale on vypadal jako Zdeněk Svěrák ve filmu Obecná škola - byl od hlavy po paty od bahna. Škoda, že to netočili," smál se. Miroslav Chmelař je kastelánem na zámku Červený Hrádek a tak měl možnost práci filmařů pozorovat před šesti lety při natáčení pohádky. Nepřekvapilo ho tedy v takové míře jako Petra Lišku, Jaroslava Repetného nebo Petra Černého, jak se záběr, který se ve filmu přežene za minutu, točí celé hodiny. Nezapomene prý ale na to, jak režisér po každém úspěšně natočeném obraze pálil papírek s poznámkami. „Překvapen jsem byl nejdřív z toho, jak nesnadné je předstírat dialog a nesmět mluvit ani potichu," připustil Chmelař. Právě on a další komparzistka Mirka Palátková utkvěli Petru Nikolaevovi v paměti. „Tato mladá dáma Mirka vyhrála také odměnu padesát korun, kterou jsem vypsal, když jsem potřeboval na kameru zachytit, jak někdo při vybíjené trefí. A byla to právě ona, kdo to dokázal," řekl Nikolaev.

„Častoboř je svým způsobem magické místo, které bylo pro naše filmařské účely ideální. Točili jsme ještě na několika dalších hezkých místech v okolí Sedlčan a vždycky nám naštěstí vyšlo počasí. Myslím si, že tím filmem vzdáme tomuto kraji určitý hold," myslí si režisér. Ve štábu prý panovala s komparzisty velká spokojenost. „Byli dochvilní, spolehliví, ochotní, spolupráci brali jako zajímavou příležitost a snažili se k práci přistupovat co nejzodpovědněji," hodnotila tým Sedlčaňáků například Uljana Donátová. Komparzisté poklonu vrátilivýstižně slovy Jaroslava Repetného: „Stát vedle profesionálů, byl velký zážitek. Pokud by se naskytla příležitost, šel bych do toho znovu." A Miroslav Chmelař jej doplnil: „Když už jsem dospal ty tři bezesné noci, tak ano, šel bych do toho zas." Sedlčanští komparzisté prý ještě celou akci podrobně zhodnotí společně v restauraci na fotbalovém hřišti Tatranu. „Těším se, až film přijde do kin a je fajn, že můj vnouček tam uvidí babičku," zasmála se „babčákovsky" Jožka Vondrová. Marie Břeňová

close 3.FILMOVOU třídu při setkání po pětadvaceti letech představují profesionální i amatérští herci. zoom_in

FILMOVOU třídu při setkání po pětadvaceti letech představují profesionální i amatérští herci.