„Modely v mé sbírce váží přes 5 tun, stavebnice 1350 kg a je jich více jak 1300 kusů. Nejsou to jen Merkury, ale i sestavy z celého světa. Jen v minulém století bylo ve světě více jak 250 výrobců těchto dírkovaných zázraků.

Merkur je mezi nimi svou dokonalou stavbou podle mne nejchytřejší. Je to původní český vynález pana Jaroslava Vancla, byl patentován v celém světě a od roku 1925 se vyrábí doposud," zdůraznil Jiří Mládek.

Ten od roku 2004 realizoval více jak 120 výstav, nejvíce v České republice, ale 15 i na Slovensku. Jedna výstava mu od loňska putuje po Rusku a menší již tři roky krouží po světě díky Českým centrům na našich ambasádách.


„V Podbrdském muzeu budu prezentovat zatím největší celek za celou dobu mého vystavování. Návštěvníci uvidí velké množství modelů jak z Merkuru, tak také z kdysi slavné stavebnice Vašek, mimo jiné Eiffelovu věž nebo obří model bombardéru Liberator. Z Merkuru to bude šestimetrový model ivančického železničního viaduktu, velké ruské kolo či precizní model boněnovského kostela. Další zajímavostí bude Wichterleho čočkostroj nebo zapisovač Alfi, který v pravěku 8bitových PC maloval a psal 180 znaků za minutu, což byl v roce 1985 světový unikát," vysvětlil sběratel.


Výstava je interaktivní, a proto nechybí ani merkurová herna pro zhruba tři desítky dětí ve věku 4 - 104 let. „Popularita Merkuru nikdy neskončila, je to trvalý fenomén. Snažím se o jeho opětovný návrat do škol. Merkur má tisíce příznivců, existují Merkurkluby, stačí si jen kliknout na youtube, kde se modeloví tvůrci prezentují se svými výtvory," uvedl Jiří Mládek.

A už své modely v Rožmitále někdy prezentoval? „Zatím ne, tento region bude mít i pro mne premiéru. I když před deseti lety jsem v rekreačním středisku ve Věšíně jako dobrovolník uspořádal pro sdružení EPA (epileptické děti) merkurovou soutěž o nejlepší model," uzavřel sběratel.

Karel Souček