„Se svolením dědiců jsem použila nejznámější a nám nejmilejší motivy této pohádky a zdramatizovala je. Hudební skladatel Jan Turek pak napsal krásné texty písniček a zhudebnil je. Návštěvníci uvidí Rumcajsův boj se starostou Humpálem, ve kterém mu budou pomáhat Víla Andulka a Vodník Volšoveček, a také jeho spory s Knížepánem a kněžnou,“ uvedla autorka představení Jana Galinová.

Režie se ujal Jurij Galin, který dobře zná i příbramské divadlo, kde režíroval hru Podivná paní Savageová s Ninou Divíškovou v hlavní roli. Choreografii Rumcajse měla na starosti Dana Morávková, kostýmy Dagmar Březinová a scénu a loutky Sylva Prchlíková. V hlavních rolích se představí Petr Erlitz, Zuzana Bartošová, Lenka Lavičková a Petr Kozák.

„Potřebovali jsme pohádku, která by zaujala jak malé a velké děti, tak dospělé diváky. A to Rumcajs splňuje,“ vysvětlila důvody zařazení pohádky do repertoáru Jana Galinová. Premiéra se uskutečnila 13. září 2003 a dosud bylo odehráno 151 repríz.

Rumcajs je jednou z dvaceti pohádek, kterou má litvínovské divadlo na repertoáru. Nejdéle hraje Mrazíka (od roku 1997), který má 357 repríz. Z představení pro dospělé je nejstarší Sousedka s Lukášem Vaculíkem v hlavní mužské roli. Ta se hraje od roku 1995 a měla již téměř 300 repríz. Pro dospělé nabízí soubor dvanáct inscenací.

„V současné době zkoušíme Rostandova Cyrana v úpravě a novém překladu Pavla Kohouta pod názvem Ubohý Cyrano. Hlavní roli vytváří David Suchařípa. Pro děti chystáme malou inscenaci Pohádky pro uplakánky a velkou pohádku Popelka, která bude mít premiéru na podzim,“ řekla Jana Galinová.

Karel Souček