V textech vycházela z písemné pozůstalosti, zápisků a fotodokumentace svého manžela Karla Bazala, které se zachovaly po vydání prvního dílu Kapliček v roce 2006 – ten byl zaměřen na drobné sakrální stavby oblasti Sedlčan. Stejně jako na vzniku prvního dílu nelze upřít zásluhu Městské knihovně v Sedlčanech. Její vedoucí Blanka Tauberová si vzala na starost koordinaci a všechny organizační záležitosti souvisejícími s vydáním knihy a její cestě až ke čtenáři.

„Z vydání knihy mám radost. Spousta lidí byla v prvním díle zaangažována. Celý tento autorský kolektiv si přál, aby se ve stejném duchu pokračovalo. Bohužel plány přerušila manželova smrt. Bylo mi líto toho, že mi doma zůstal seznam křížků a manželovy poznámky. Také Jiří Malíček nafotografoval spoustu křížků a kapliček, které se do prvního dílu nedostaly. Blanka Tauberová nás vedla k tomu, aby tohle všechno nepřišlo vniveč. Přibrala do našeho týmu ještě sedlčanského výtvarníka Zdeňka Šťovíčka a fotografa Milana Dlouhého," uvedla Bazalová s tím, že o tvorbu publikace se zasloužil početný kolektiv dobrovolníků.

Svoji činnost vykonávali nezištně bez nároku na honorář. Zaměřili se na lokalizaci a měření objektů, jejich schéma, archivní výzkum, grafickou úpravu… Finančně vydání podpořilo více dárců – mezi nimiž byly i Nadační fond Patronát Sedlčansko, obec Nedrahovice a město Sedlčany. „Musela jsem podle seznamu, který nebyl úplný, objet všech 52 objektů, změřit je, popsat, prostudovat k tomu poučení o stavebních prvcích a architekturu, protože tento obor neznám," usmála se Bazalová.

„Každý křížek má nějakou svoji pověst. Snažili jsme se tyto příběhy vypátrat a knížku jsme obohatili ještě pověstmi. Já, když teď vidím nějaký křížek, nevnímám jej pouze nábožensky, ale z pohledu umění. Vidím na něm i tu nádhernou kovářskou práci. Křížky z naší krajiny mizí a mizí i ze hřbitovů, kde je kovových křížků málo," poznamenala Bazalová. Zdůraznila, že má nyní k sakrálním památkám úplně jiný vztah než dřív.
Křtu se účastnil také její přítel Sláva Sosnovec. Ten spolu s Františkem Bláhou dělají velmi záslužnou činnost – vrací křížky na místa, kde kdysi stávaly. „Zatím jsem jich renovoval asi deset, ten poslední jsme umístili v Sedlčanech směrem k Záduší," poznamenal Sosnovec.

Renovaci a instalování křížků do krajiny se věnuje také obec Nedrahovice, kde je jeho syn Čestmír starostou. Za podpory dalších subjektů utvořili Nedrahovičtí pro turisty a cyklisty zajímavý okruh, který vede k jednotlivým křížkům především polními cestami. Pro slavnostní křest knihy o křížcích, kapličkách a zvoničkách Nedrahovicka nemohlo být v sobotu 20. září vybráno vhodnější místo než Městská knihovna v Sedlčanech. Kmotrem publikace byl starosta Nedrahovic Čestmír Sosnovec. Dřív než ji posypal polním kvítím a bylinkami, vyprávěla vedoucí knihovny Blanka Tauberová emotivně přítomným dva příběhy. Jedním se až mysticky ohlédla za tím, jak se ke vchodu knihovny dostal křížek. Druhým vyprávěním se vracela do roku 2003.

„V té době naše knihovna jako jedna z prvních v republice začínala s komunitní činností a dobrý osud nám sem přivál prvního dobrovolníka, grafika a výtvarníka ze Sedlce-Prčice Františka Miku. Spolu jsme hodně diskutovali, hlavně nad dobou, v níž žijeme, nad současnou a především nad budoucími generacemi. Cítili jsme společně, jak je důležité předávat jim i lokální historii – přes drobné příběhy jejich sousedů nebo dědečků jejich kamarádů… Vyprávěli jsme si o naší krajině a co je pro naše kořeny důležité. František byl srdcem u kapliček a drobných sakrálních staveb, které nejen krásně namaloval, ale snažil se o nich vydávat i knížky a popularizovat je mezi širokou veřejnost. Říkal mi: Víš, my na Sedlecku tohle děláme, vy v Sedlčanech musíte začít." Slova Františka Miky v ní prý zrála tak dlouho až zazvonila u manželů Bazalových, s nimiž strávila jeden z prvních večerů, po kterých následovalo mnoho dalších. Představila jim záměr, nabídla jim, že by mohli společně mapovat drobné sakrální objekty na Sedlčansku.

„Napadlo mě to proto, že Karel Bazal vydal Pověsti Sedlčanska a Paměti plané růže. On mi k mému překvapení začal okamžitě snášet alba s tím, že něco podobného on už dávno dělá," líčila Blanka Tauberová. A tak slovo dalo slovo a vznikl první díl knihy Kapličky a drobné sakrální stavby Sedlčanska, ale nejen to. „Netušila jsem, že tato knížka spustí celou sérii dalších, jsou to i tyto čtyři díly sběratelských pověstí právě Karla Bazala," připomněla publikace návštěvníkům. Během dvou let pak jedna kniha stíhala druhou, vyšly nejen čtyři díly pověstí, ale i první díl Kapliček. „Posléze jsme pochopili, že čas Karlův byl již vymezen. Já jsem mu v nemocnici při poslední návštěvě slíbila, že druhý díl vyjde." Pak poslala vzkaz k nebesům: „Karle, plním svůj slib." Marie Břeňová