„Newyorčan Fernando Saunders poslední tři roky úspěšně brázdí vody českých hudebních festivalů a není divu, že si ke spolupráci vybírá i místní muzikanty. Tento přítel a spolupracovník Lou Reeda, Jana Hammera či Marianne Faithfull má k Čechám blízký vztah už díky svým začátkům v rockjazzové skupině The Jeff Beck/Jan Hammer Group,“ uvedli organizátoři koncertu.

Do světového šoubyznysu poprvé Saunders vstoupil v kapele renomovaného popového zpěváka Hamiltona Bohannona a poté se prosadil ve výše zmíněné skupině The Jeff Beck/Jan Hammer Group. S Lou Reedem a Marianne Faithfull začal jako hráč, producent a skladatel spolupracovat počátkem 80. let minulého století.

Faithfull ho charakterizuje jako „muzikanta muzikantů“. „V blízkosti Fernanda se pohybuji od roku 1980. Jak po lidské, tak po muzikantské stránce od té doby hodně vyrostl. Jeho skladby směřují více k alternativě. A také vím, že pro něj mnoho znamená, když je jeho práce respektovaná a uznávaná.“

Fernando je jedním z nejvyhledávanějších studiových a doprovodných muzikantů pro koncertní turné světových hvězd. Nahrával a vystupoval se členy nejrůznějších uskupení včetně Steva Winwooda, Erica Claptona, Jimmyho Pagea, Joan Baez, Johna McLaughlina, Pat Benetar nebo kapelou Heart.

A jaký má Saunders vztah k Čechám? „Čechy jsou místem, které má velké kouzlo a bohatou historii. Vždy si v této souvislosti vzpomenu na velkého umělce Jana Hammera. Chci co nejlépe poznat tuto zemi, odkud pocházejí tak skvělí muzikanti. Zároveň se mi vybaví místo, které v minulosti zažilo těžké časy. I k tomu mám svůj vztah, narodil jsem se totiž v Detroitu městě duchů, takže o těžkých časech vím své,“ vyznal se baskytarista.

Ten se v Čechách naposledy představil na Oslavě 20ti let od pádu železnéopony – koncertu pro Václava Havla. Zde vystoupil po boku Joan Baez, Suzanne Vega, Lou Reeda a Renee Fleming. Současné české miniturné čítá čtyři koncerty. 16. prosince vystoupí v Kladně a v dalších dnech pak v Černošicích, Příbrami a pražském Divadle ABC, kde v neděli turné za účasti mnoha hostů vyvrcholí. Saunderse bude doprovázet bubeník JT Lewis, klávesista Martin Chabloz a kytarista a hráč na foukací harmoniku Lawrence Lina.