Projekt dává posluchačům možnost porovnání hudby Beatles ve smyčcovém podání v současné době s hudbou, jak by ji napsal například Vivaldi, Händel a Corelli. Koncert je koncipován tak, aby se návštěvníci seznámili s hudbou této legendární skupiny i trochu jinak, než jen formou různých revivalů.

YOLO kvartet hraje skladby Beatles přepracované do verzí pro smyčcové nástroje. Jednak takzvaně klasicky, ale některé z nich jsou aranžérsky zasazeny do různých hudebních období. Tyto hity se představí tedy i tak, jak by byly hrány ve stoletích minulých, zároveň však v kontrapunktu se současností.

„V prvé řadě jsme nechtěli nudit pouhou interpretací písní v instrumentální podobě. Proto jsme se snažili každou skladbu ve smyčcovém podání něčím ozvláštnit a přitom zachovat její údernost a do jisté míry i jednoduchost. Dalším naším cílem bylo sestavit program tak, aby byl pro posluchače pestrý a každý si přišel na své. Ke každé skladbě v průběhu koncertu se návštěvníci dozví i nějakou zajímavost,“ vysvětlil za YOLO kvartet první houslista Alexander Hledík.

close YOLO kvartet. info Zdroj: archiv kvarteta zoom_in

Při výběru skladeb chtěli hudebníci pokrýt všechna období, kdy Beatles působili. Tedy nezaměřovat se jen na nejznámější písně, ale představit publiku i méně známé či dokonce téměř neznámé. „Tím jsme si i my rozšířili obzory a ujistili se v názoru, že veškeré písně této stále "žijící" legendy stojí za povšimnutí,“ poznamenal Alexander Hledík.

Aranže jsou z větší části kvarteta. „Další jsme zakoupili, například od aranžéra Jacka Longa. Ale dá se říct, že téměř všechny aranže projdou naší úpravou, kdy se snažíme buď přiblížit se originálu a nebo naopak dodat aranži náš osobitý charakter. Celkem máme upraveno necelých třicet písní Beatles a dalších přibližně deset je ve fázi příprav,“ uzavřel houslista Alexander Hledík.

Po Sedlčanech vyrazí YOLO kvartet do Šumperka, Vrbna pod Pradědem, Klášterce nad Ohří, Jablonce nebo Tábora.

Karel Souček