"Na Příbramsku jsem vystupoval, ale to už je hodně dávno. Bylo to před více než dvaceti lety, kdy jsem byl členem českobudějovické skupiny Minnesengři. Určitě jsme měli koncert také v Sedlčanech, ale přiznám se, že si na něj už moc nevzpomínám,“ uvedl držitel hudební ceny Anděl 2005 v kategorii folk a country Jiří Smrž.

Ten má k tomuto kraji vztah především tranzitní. Projíždí jím často z Písku, kde bydlí, do Prahy. „Ale projíždění nevylučuje vidění a vnímání. A vidím krásnou krajinu a vnímám její poesii od niternosti zvlněných lesnatých hřbetů a zářivosti Svaté Hory až k ostré jizvě Bytízu, pro mne dodnes zcela neuzavřené,“ doplnil zpívající kytarista.

Folkový písničkář a básník Jiří Smrž se narodil v Písku v roce 1954. Začínal ve skupině Zvoníci již na počátku 70. let 20. století, pak hrával v duu s Jiřím Kovářem a v 80. letech psal texty pro skupiny Sem tam a Minnesengři, v níž i působil. V roce 2001 vydal první sólovou desku Dědičná krev, na kterou vybral své písně z předchozích zhruba deseti let.

Za svou druhou desku Poslední láska, která vyšla o čtyři roky později, získal výše zmíněného Anděla. Je rovněž spoluautorem folkového oratoria Královna severních záseků a napsal básnickou sbírku Eurydika v uhelném dole.

Repertoár středečního koncertu není ještě jistý. „Písničky většinou vybírám až na místě a snažím se najít takové, které nějak korespondují s místem a časem koncertu a s lidmi, se kterými se na místě setkám. Tak to mohou být některé starší, i když raději hraju ty nové, které jsou pro mne (ale pro posluchače to tak nemusí být) aktuálnější a živější,“ vysvětlil Jiří Smrž.

Ten vedle Jana Buriana, Caina, Jiřího Dědečka, Martiny Trchové, Petra Linharta nebo Jany Šteflíčkové patří do volného sdružení Osamělí písničkáři. „Před mnoha lety mě Jan Burian pozval na první festival Osamělých písničkářů v Turnově a už jsem v tomto sdružení zůstal. Zřejmě jsem se jevil dostatečně osamělým. Dnes se mezi nimi cítím jako mezi svými,“ zdůraznil Jiří Smrž.

Karel Souček