Společně s nimi vystoupila ještě kapela Ascendancy, která hraje progressive metal a Arakain na jejich štaci doprovází. Sedmadvacet koncertů je zatím největší turné v historii Arakainu. Ascendancy je jako oficiální předkapela doprovodí na všech koncertech a zároveň na tomto turné budou propagovat novou desku. Je to koncepční dílo se sci-fi tématikou. Na otázky Deníku odpovídal Ivan Jakubo, zpěvák kapely Ascendancy.

Ascendancy zavítala na své šňůře do Staré Hutě po boku slavné kapely Arakain. Je to poprvé, co tyto kapely hrály na tomto místě?

Abych mluvil za kapelu Ascendancy, tak to pro nás byla určitě premiéra. Většinou hráváme v rockových klubech a v okolí Staré Huti o žádném nevím, takže nás lidé z okolí mohli vidět a slyšet poprvé.

Proč Stará Huť? Je v tom nějaká strategie?

Výběr koncertů bylo na kapele Arakain a jejich managementu, takže to je otázka spíše pro ně, ale osobně si myslím, že se snažili o koncert v každém okrese, tak aby žádný jejich fanoušek nebyl ošizen.

Jak se Ascendancy dostala k významné kapele jako je Arakain?

Bylo to trochu štěstí, ale hlavně spousta vytrvalosti. Chtěli jsme jet turné s nějakou větší kapelou a v České republice není větší a slavnější metalové kapely než Arakain. Tak jsme je na podzim roku 2010 zkusili oslovit, jestli neplánují nějakou koncertní sérii a zda by nás nechtěli jako předkapelu. Štestí jsme měli v tom, že zrovna v té době plánovali desku a k tomu taky turné. Tak asi po dvouměsíčním vyjednávání jsme již měli jisté, že s nimi turné pojedeme.

Mají mezi sebou obě kapely nějaké osobní nebo kamarádské vztahy?

Před turné byli kluci z Arakainu pro nás něco jako hvězdy, ke kterým vzhlížíme a máme velice rádi jejich muziku. V průběhu turné se pomalu sbližujeme a osobní vztahy navazujeme až teď.

Jací jsou kluci z Arakainu?

Kluci jsou úplně super, jsou přátelští a chodí si za náma a my za nimi popovídat nejen o muzice. Zpěvák Honza Toužimský je opravdu zlatý hoch, nejednou mě psychicky podržel, když jsem se před koncertem necítil nejlépe, takže o Arakainu můžu mluvit jenom a jenom v tom nejlepším.

Jak dlouho společně s Arakainem hrajete?

Již máme za sebou dvanáct společných koncertů, kdy jsme se potkali na stejném pódiu.

Počítá Arakain s nějakou další spoluprácí?

No, to nevím. To je na manažerech a jejich domluvě. Každopádně my bychom s nimi velice rádi spolupracovali i nadále.

Co to pro kapelu Ascendancy znamená hrát s Arakainem a samozřejmě před tisícovkami lidí?

Je to samozřejmě fantastické. Na metalové koncerty do klubů chodí poslední dobou málo lidí. Pokud příjde 150, tak můžete mluvit o hodně vydařené akci. Arakain je jediná česká metalová kapela, na kterou chodí běžně přes 600, 700 i víc lidí. Proto je to pro nás určitě zážitek a užíváme si to jak nejvíce můžem.

Koncertuje Ascendancy také samostatně?

Určitě ano. Před tímhle turné už jsme jednou objeli republiku ku příležitosti vydání našeho úplně prvního EP The Primacy of Reason, zahráli jsme si po boku ex-zpěváka Iron Maiden Blaze Bayleyho nebo před neměckou kapelou Equillibrium. Za naši krátkou existenci jsme odehráli také pár fesťáků, takže na nedostatek koncertů si určitě nestěžujeme.

Jaké byly začátky kapely Ascendancy?

Začátky bylo hektické. Kapela byla založena na jaře 2009 a první koncert jsme měli domluvený ještě v době, kdy kapela nebyla kompletní. Dali jsme se dohromady, nazkoušeli pár písniček a hned odehráli pár koncertů. Na podzim roku 2009 jsme vydali již zmiňované EP a na jaře 2010 jsme objeli republiku s kapelou Power 5. Poté následoval videoklip, fesťáky a hned jsme se zavřeli do studia a natáčeli naše aktuální a první CD s názvem „Out of Knowhere“. Hned po vydání jsme se vrhli na turné s Arakain a to už jsme v současnosti. Takže jsme to všechno vzali hopem a myslím, že se nám to vyplatilo.

Na vašem aktuálním CD můžeme slyšet i zajímavé zahraniční hosty.

Ano, chtěli jsme naši desku zpestřit nějakým zajímavým a známým zahraničním kytaristou. V průběhu psaní textů nám do konceptu desky vyšel také duet, tak jsme se začali shánět také po zpěvákovi. A nakonec máme na desce ikonu švédské metalové scény Toma Englunda, zpěváka z kapely Evergrey a kytaristu Marca Sfogliho, jenž hraje po boku například Jamese LaBrieho, zpěváka z Dream Theater.

Co plánuje Ascendancy do budoucna?

Vzhledem k tomu, že jsme téměř na začátku velkého turné a teprve před měsícem jsme vydali novou desku, tak je zatím jisté že bude klip
a máme domluvené a rozjednané nějaké fesťáky. Co bude na podzim, začínáme řešit teprve teď a kdo bude zvědavý, ať určitě sleduje naše webové stránky www.ascendancy.cz nebo náš profil na face­
booku.

Metalový styl má celkem dlouhou historii. Nemyslíte, že je metal v dnešní době za zenitem?

V dnešní době je velká škála různých hudebních stylů, jako elektromusic, hip hop, techno a tak dále, takže lidé si můžou vybírat. V minulosti tohle všechno nebylo, takže se posluchači nedělili na deset hudebních stylů, ale třeba jen na čtyři. Takže se může říct, že metal nemá tolik posluchačů jako v minulosti, každopádně oproti jiným stylů, pokud nepočítáme mainstream, si stojí velice dobře. To můžeme sledovat i na počtu prodaných CD metalových kapel oproti jiným, ale hlavně na počtu a návštěvnosti metalových festivalů a koncertů.