Příbramský fotograf Martin Andrle se focením těl zabývá prakticky od chvíle, kdy vzal fotoaparát poprvé do ruky, to je od svých sedmnácti let. Tehdy se snažil zachytit krásu tváře i těla své tehdejší přítelkyně, nyní své manželky. A fascinace ženským tělem už mu zůstala. Vidí ho jako prvek harmonie, nechce šokovat, vyhýbá se lascivnosti, nebaví ho ani balancovat na hraně pornografie. Ženské tělo vnímá jako ladný celek.

Od modelek však nevyžaduje, aby byly dokonalé – touha po perfektním těle je jen klín, který nám tlačí do hlavy média. Mnohem zajímavější jsou pro něj obyčejné ženy než modelky s dokonalými proporcemi.

Abstraktnější část výstavy vznikala při ateliérovém focení, druhá pak v exteriérech, což je focení, které má Martin Andrle raději. Klade sice vyšší nároky na fotografa a hlavně na modelku, ale Martin se vždy rád toulal a příroda ho inspiruje. Říká: „Kolem nás je spousta krásných míst a není třeba za nimi jezdit daleko. Někdy stačí, když je málo vody v řece, a ocitnete se ve fantastické krajině." Většina fotografií je černobílá, protože jak Martin Andrle podotýká: „Na těle nás nezajímají barvy, ale spíš tvary."

Prodejní výstava jeho fotografií (k prodeji zde bude i jeho kalendář pro rok 2015 a pohlednice) se koná v Špejcharu v Březnici, což je nově zrekonstruovaná sýpka z roku 1689. Při rekonstrukci bylo použito původních materiálů (staré dřevo, kámen, kov, cihly) a kromě výstavních prostor zde najdete sál s pódiem a bar, kde se dá příjemně posedět, a vinný sklípek.

Andrle: Raději fotím s obyčejnými lidmi než 
s dokonalými modelkami

Co považujete na ženském těle za nejkrásnější?

Ženské tělo je krásné jako celek, je velmi ladné, pokud se nebavíme o extrémech, jako je nesmyslná vychrtlost, nebo přílišná otylost.

Mají ženy problém s odhalováním se před fotografem?

Obecně spíše ano. Stud je někdy nepřekonatelný. Navíc mají ženy pocit, že by měly být dokonalé. To je nesmysl. Každopádně raději fotím s obyčejnými lidmi než s dokonalými modelkami.

Zkoušel jste někdy fotit mužské akty?

Nezkoušel. Čímž nechci tvrdit, že mužské tělo není krásné. Ale zatím si asi vystačím se ženskými půvaby.