Zhruba dvacetiminutový snímek byl Belkovým maturitním filmem.

„Původně jsem uvažoval o Jakubovi Janu Rybovi, ale pak jsem si řekl, ten už je známý dost a když se před dvěma lety slavilo 150. výročí Hofmeisterova narození, tak jsem si řekl, ten je ten pravý,“ prozradil ke vzniku snímku jeho autor a režisér Tomáš Belka.

Síly při práci na filmu spojil s místním historikem Jindřichem Jiráskem, který je autorem Hofmeisterovy biografie. Ta se stala základem pro scénář.

„Měli jsme za úkol natočit buď hraný film nebo dokument, tak jsem si vybral hraný dokument,“ dodává Belka.

Pro natáčení pak oslovil především kamarády a členy rodiny. Podařilo se mu ale také navázat spolupráci s profesionály, jak například s hercem a dabérem Miroslavem Mejzlíkem, který namluvil komentář k filmu nebo s divadelním hercem Jakubem Koudelou. Ten ztvárnil dospělého spisovatele. Hofmeistera v pokročilém věku pak hrál zastupitel města Miroslav Maroušek, který už s tím slavným rožmitálským rodákem zkušenosti má právě z oslav jeho 150. výročí narození.

Kromě samotného dokumentu na přítomné publikum dojemně zapůsobil i vzkaz spisovatelovy vnučky Lenky Menzlové, jehož prostřednictvím autorům poděkovala, za to, že se právě díky tomuto filmu vrací její dědeček zpět do rodného města.

Rudolf Richard Hofmeister (17.5. 1868 – 6.10. 1934) byl původně vyučený rukavičkář, který v Rožmitále provozoval tuto živnost po svém otci, ale jeho velkou vášní byla literatura. Nejprve psal fejetony a po I. světové válce se začal věnovat psaní knih profesionálně a psal především příběhy z pravěku. Společně s Eduardem Štorchem je považovaný za zakladatele pravěké povídky u nás. Psal také sci-fi.