Příbram – O víkendu můžete v březohorském dole Vojtěch navštívit výstavu vycházející z knihy ředitele muzea a historika Josefa Velfla, kterou vydalo pod stejným názvem v roce 2010 nakladatelství Paseka v edici Zmizelé Čechy, Morava a Slezsko. V expozici jsou k vidění desítky historických fotografií Příbrami a Březových Hor ze sbírky dokumentace Hornického muzea Příbram. Vedle fotografií nechybí také cenné dokumenty vztahující se k minulosti tohoto podbrdského centra, mimo jiné faksimile nejstarší listiny o Příbrami z roku 1216 nebo ukázka nejstaršího vyobrazení městského znaku v graduálu z 80. let 16. století. Součástí této expozice je též prezentace archeologických nálezů pocházejících z výzkumů probíhajících v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí centra města v roce 2012. Mezi všemi jmenujme unikátní nález metalurgického pracoviště ze 13. století objevený v blízkosti severní stěny kostela sv. Jakuba.

Podlesí – Ještě v pátek a v sobotu, vždy od 21 hodin, můžete s dekou a raději i deštníkem vyrazit do lesního divadélka Na Skalce v Novém Podlesí. Ochotníci z Divadelního souboru Skalka tentokrát nazkoušeli hru Františka Ferdinanda Šamberka a Karla Hašlera Podskalák. K této hře se herci vrací do divadla pod korunami stromů po 15 letech. Letos má navíc lesní divadlo 70. narozeniny, což je důvod k oslavě.

Lešetice – V areálu lešetického památníku můžete zhlédnout výstava, která přibližuje osudy českého skautského hnutí v době komunistické totality, včetně osudu skauta Vladivoje Tomka, který byl posledním popraveným z politických důvodů u nás. Otevírací doba je od 9 do 18 hodin.

Drážkov – V muzeu Váchův špejchar v Drážkově pokračuje výstava grafických prací a doplňuje ji Šárka Krámská keramickými šperky. V neděli 10. července v 17 hodin vzdá v muzeu Alfréd Strejček hold českému králi a římskému císaři. Výstava je přístupná do 28. srpna. Všechny vystavené originály rakouského umělce a další světové originály jsou k prodeji.

Rožmitál – V červenci před pěti lety bylo ve Starém Rožmitále zpřístupněno veřejnosti Cvokařské muzeum s původní cvokařskou dílnou. Ročně jej navštíví několik stovek turistů, ale i domácích, kteří si na fotografiích a textech připomínají nejen doby dávno minulé, ale i současnost. Některé panely jsou totiž věnovány obci a životu místních obyvatel. Muzeum přibližuje zapomenuté řemeslo rukodělné výroby hřebíků a cvočků do bot, jímž se do druhé světové války v rožmitálském údolí živilo na devět set dělníků. Vždyť za Rakouska-Uherska a ještě ve 30. letech byl například ve Starém Rožmitále cvokařský veřtat v každé druhé chalupě. Cvokařské muzeum je otevřeno denně kromě zimních měsíců od slušné hodiny ranní do soumraku. Vstup je volný a jak uvádí muzejní web www.staryrozmital.cz také nutný.

Dobříš – Letošní letní výstava na zámku Dobříš nese název Zbraně mušketýrů. Tematika se odvíjí od seriálu Tři mušketýři, který se na zámku minulý rok natáčel. Vedle interiérů využili britští filmaři i úchvatné prostory francouzského parku, kde se o prázdninách konají každou neděli komentované prohlídky. Francouzská zahrada u zámku Dobříš vznikla v polovině osmnáctého století a architektonické plány na její podobu vypracoval francouzský architekt Jules Robert de Cotte. Ten se mimo jiné podílel i na realizaci pařížského sídla Versailles, a není se tak čemu divit, že dobříšská zahrada světový unikát nápadně připomíná.

„Naše malé Versailles, jak francouzské zahradě přezdíváme, si mohou turisté prohlížet od dubna do října. V červenci a srpnu pro ně každou neděli realizujeme také netradiční komentované prohlídky. Park při nich prochází v doprovodu průvodce a podívají se i do jindy nepřístupných míst – do oranžerie, k tunelu se zavlažovacím systémem a do pivovarských sklepů z 18. století," informovala Mirka Dvořáková ze zámku Dobříš.

Nedělní návštěvu francouzského parku zpříjemní v létě všem návštěvníkům (nejen účastníkům komentovaných prohlídek) sokolník Pavel Řehka se svými ptačími miláčky. Několikrát do hodiny ukáže spolu s káňaty, puštíkem či poštolkou i veselé „ptačí kusy" – těšit se můžete na rozličná sokolnická představení. Jiný druh zvěře – dvojici jelenců běloocasých – navštívíte během prohlídky v oboře ve spodní části francouzského parku.

Komentované prohlídky francouzského parku u zámku Dobříš se v červenci a v srpnu konají každou neděli. Začátky prohlídek jsou v 11, 13 a 15 hodin, je nutné dopředu si vstup rezervovat (tel: 318 521 240, email: info@zamekdobris.cz). Jednotné vstupné je 80 Kč.