Příbram – Tři hornické průvody s několika tisíci účastníky, hornická bohoslužba na Svaté Hoře, festival Novák 800 s hvězdami české hudební scény s bohatým doprovodným programem v areálu Nového rybníka, koncerty, Noc kostelů, ohňostroj, střílení z moždířů a mnoho dalšího čeká na návštěvníky velkých oslav 800. výročí od první písemné zmínky o městě konajících se ve dnech 10. až 12. června. V rámci oslav je kladen velký důraz na hornickou minulost, protože hornictví v Příbrami je fenomén, který po staletí město i jeho obyvatele zásadním způsobem ovlivňoval. Současně ale s hornickou slávou proběhnou v ten samý termín městské oslavy v moderním duchu. Festival doplní po oba dva dny bohatý doprovodný program v krásném přírodním areálu Nového rybníka (zkráceně obyvateli nazývaného Novák) zacílený na všechny věkové skupiny obyvatel. Páteční program (10. 6.) odstartuje již v 6 hodin ráno Televize Nova svým vysíláním Snídaně s Novou přímo z Nováku, kde si vybuduje improvizované televizní studio. Náctiletí se mohou těšit na vystoupení YouTuberů, připravena je pro ně chůze po slackline (chůze po pružném popruhu) a laserová střelnice. Bude možné zažít nejenom atrakce na suchu, ale i na vodní ploše rybníka: vyzkoušíte si zorbing, paddleboarding, či si zahrajete vodní fotbálek. V tzv. „Městečku pod hrází" se bude odehrávat program připravený příbramskými neziskovými organizacemi a školami. V blízkém skateparku proběhne exhibice profi jezdců na bmx a skateboardech a po celý den pak bude na místě zdarma k zapůjčení sportovní vybavení – bmx, inline brusle a skateboardy s možností instruktáže. V pátek i v sobotu v prostoru letního kina zakončí tento doprovodný program koncerty festivalu pod širým nebem Novák 800.

SedlčanyLetní farmářské trhy v Sedlčanech nabídnou na sedlčanském náměstí od 8 do 12 hodin v sobotu produkty zejména regionálních výrobců a pěstitelů. Na stáncích se objeví ovoce, zelenina, bylinky a samozřejmě podobně jako vloni nebudou chybět jahody z Nedrahovic. Nově se na trzích budou k zakoupení také pekařské a cukrářské pomůcky. Chybět nebudou sýry, masné výrobky a další dobroty. Připraveny jsou i kulturní lahůdky. Návštěvníci se mohou od 9.30 hodin těšit na hudební vystoupení žáků Základní umělecké školy Sedlčany. Od 10 hodin je vystřídají tanečníci ze školy a školky z Chlumu a od 10.30 hodin pracovník Ochrany fauny z Hrachova si popovídá s dětmi o zvířatech a připraveny jsou pro nejmenší také soutěže.

Svatý Jan – Již pošesté mohou zájemci přivítat léto na Svatém Janu u Sedlčan. Hudební slavnost Vítání léta pořádá Domov Svatý Jan již pravidelně na parkovišti uprostřed obce a letos se uskuteční v neděli od 14 do 18 hodin.

Sedlčany – Program k Noci kostelů připravila na pátek také Evangelická církev metodistická v Sedlčanech. Od 17 do 23 hodin nabízí ve svém sídle v Havlíčkově ulici různorodou nabídku. Příležitost prohlédnout si sborový dům, buď s průvodcem nebo samostatně, budou mít zájemci po celou tuto dobu. Obrazy s duchovním přesahem představí Jan Paula. Výstava má název Ze tmy do světla a v dílech se odrážejí především životní zkušenosti autora. Skupina Hope On při svém koncertu od 18 do 19 hodin názorně upozorní, že v kostelích nezní jen varhany. Kavárnička bude otevřená od 19 do 22 hodin.

Rožmitál - Tradiční a široko daleko turisty oblíbený Pochod Třemšínskými hvozdy se uskuteční už tuto sobotu. Start je na stadionu v Rožmitále od 7 do 10 hodin, a cíl je tamtéž. Turisté připravili pro účastníky trasy o různé délce a náročnosti. V Třemšínské boudě pod vrcholem Třemšína je pak zajištěno občerstvení. Akci organizuje TJ Spartak Rožmitál – oddíl turistiky.